Trwa ładowanie...

Szkodliwy mit o piwie. Wielu Polaków wciąż w niego wierzy

Avatar placeholder
12.07.2024 15:10
Piwo na nerki? Polacy wciąż wierzą w ten mit
Piwo na nerki? Polacy wciąż wierzą w ten mit (Getty Images)

Nerki odgrywają kluczową rolę w naszym ciele. Problemy z nimi mogą negatywnie wpływać na zdroiwe. Chociaż choroby nerek dotykają około 10 proc. Polaków, to często nie dają charakterystycznych objawów, co sprawia, że są trudne do zauważenia.

spis treści

1. Chore nerki nie muszą boleć

Nerki główniezajmują się filtracją krwi, eliminując zbędne substancje, produkty przemiany materii oraz nadmiar soli i wody poprzez mocz. Utrzymują one także równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Dodatkowo nerki produkują aktywną formę witaminy D, erytropoetynę wspomagającą produkcję czerwonych krwinek oraz reninę, enzym wpływający na ciśnienie krwi. Odpowiadają również za utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów w organizmie.

Zobacz film: "Groźne zatrucie witaminą D. Na co zwrócić uwagę, aby nie było za późno"

Kiedy nerki są chore, nie mogą efektywnie pełnić swoich funkcji, co ma negatywne konsekwencje dla całego organizmu. Niestety, wiele osób nie jest świadomych problemów, ponieważ zazwyczaj, gdy dzieje się z nimi coś złego, nie dają żadnych objawów.

2. Symptomy, które powinny zaniepokoić

Problemy z nerkami mogą objawić się w innych narządach. Jednak zazwyczaj dzieje się tak, gdy sytuacja jest już poważna. Choroby nerek są często wykrywane późno, ponieważ w początkowych stadiach objawy są mało specyficzne, takie jak zmęczenie, brak apetytu, bóle brzucha i nudności.

Dodatkowo, mogą występować problemy z oddawaniem moczu oraz obrzęki twarzy i kończyn. Regularne badanie poziomu kreatyniny może szybko wskazać na potencjalne problemy z nerkami.

Szczególnie narażeni na choroby tego narządu są pacjenci z nadciśnieniem, cukrzycą, niewydolnością serca oraz palacze. Osoby z rodzinną historią chorób nerek oraz regularnie przyjmujące niesteroidowe leki przeciwzapalne również powinny być ostrożne.

Nieleczona próchnica również negatywnie wpływa na funkcjonowanie nerek, gdyż bakterie mogą przeniknąć do organizmu i uszkodzić narządy, w tym nerki.

3. Najczęstszy mit o piwie

Wiele osób w Polsce wierzy, że picie piwa pomaga oczyścić nerki. To jednak nieprawda, ponieważ alkohol szkodzi zdrowiu, a samo piwo jest wysokokaloryczne i ma wysoki indeks glikemiczny.

Najlepszym napojem poprawiającym funkcjonoanie nerek jest woda. Odpowiednie nawodnienie to najskuteczniejszy sposób, aby oczyścić organizm z toksyn i zapobiegać kamicy nerkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze