Szybki metabolizm - jak przyspieszyć metabolizm, dieta i odchudzanie, zespół metaboliczny
Metabolizm, czyli przemiana materii, jest uzależniony między innymi od czynników genetycznych. Szybki metabolizm to nierzadko powód do zazdrości. Osoby, które w stosunkowo krótkim czasie trawią spożywane pokarmy są zwykle szczupłe.
1. Jak przyspieszyć metabolizm?
Osoby z nadwagą dałyby wiele, żeby przyspieszyć swój metabolizm. Przyspieszenie przemiany materii jest możliwe po podaniu hormonów tarczycy. Człowiek wówczas chudnie i spala więcej tłuszczu oraz węglowodanów. Podawanie hormonów tarczycy stosowano nie tak dawno u osób z nadwagą. Zaprzestano jednak tej metody, ponieważ okazała się szkodliwa dla zdrowia. Prawidłowa przemiana materii jest możliwa, gdy zachowujesz równowagę między ilością zjadanego pokarmu a wysiłkiem fizycznym.
Czytaj więcej
2. Metabolizm a suplementy diety i zioła
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które zgodnie z obietnicami producentów mają przyspieszać przemianę materii. Niestety, żadne badania nie potwierdziły jeszcze, że produkty tego typu są w stanie wpłynąć na szybki metabolizm.
Zioła też nie są dobrze przebadane, jeśli chodzi o kwestię ich wpływu na szybki metabolizm. Oczywiście, wiadomo od dawna, że zioła mają działanie przeczyszczające, ale nie można oczekiwać, że ziołowe herbatki wpływają na szybki metabolizm. Należy pamiętać, że zioła wykazują działanie odwadniające, ale nie są w stanie zmniejszyć zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.
3. Od czego zależy szybki metabolizm?
Tempo przemiany materii jest uzależnione głównie od genów. Przecież nierzadko jest tak, że pewna osoba dużo je, mało się rusza, a mimo tego nie tyje. Natomiast ktoś inny ogranicza jedzenie, ćwiczy, a jednak stale ma nadwagę. W organizmie człowieka znajduje się tzw. brunatna tkanka tłuszczowa, rozmieszczona wzdłuż kręgosłupa.
Niektórych ludzi natura obdarowała nią hojniej. Jeżeli ktoś ma tej tkanki w organizmie więcej, to nadmiar pożywienia w jego organizmie z łatwością zmienia się w energię. Osoby otyłe mają znacznie mniej brunatnej tkanki tłuszczowej. Ponadto, niektórzy rodzą się z małą liczbą komórek tłuszczowych, a inni mają ich sporo. Są również tacy, którzy przychodzą na świat z dużą liczbą uśpionych komórek tłuszczowych – tzw. preadypocytów.
4. Dieta i odchudzanie a liczba komórek tłuszczowych
Liczba komórek tłuszczowych jest dana raz na całe życie. Komórki tłuszczowe nigdy nie znikną z organizmu, mogą się jedynie zmniejszać podczas odchudzania. Niektórzy od urodzenia mają niewiele komórek tłuszczowych, dlatego nawet po przybraniu na wadze mogą łatwo schudnąć. Dzieje się tak dlatego, że ich komórki tłuszczowe ulegają powiększeniu, a proces odchudzania ogranicza się u nich do zmniejszenia objętości tych komórek.
Dla kontrastu, osoby posiadające dużą liczbę komórek tłuszczowych po przybraniu na wadze mają trudności ze schudnięciem. Większym problemem są jednak uśpione komórki tłuszczowe. Zaburzenia przemiany materii czy zaburzenia hormonalne (ciąża, przekwitanie itp.) mogą wyrwać komórki z uśpienia i spowodować gwałtowne tycie.
5. Zespół metaboliczny
Zespół metaboliczny jest chorobą cywilizacyjną, która rozwija się w wyniku spożywania wysoko przetworzonej, kalorycznej żywności, siedzącego trybu życia i stresu. W patogenezie zespołu metabolicznego dużą rolę odgrywa tkanka tłuszczowa biała, która znajduje się w różnych partiach ciała człowieka, spełniając kilka funkcji. Komórki tkanki tłuszczowej białej znajdujące się na brzuchu są stosunkowo dużo i bez problemu mogą zmieniać swoją wielkość, magazynując energię. Zmiana objętości stanowi dużo większe wyzwanie dla tkanki tłuszczowej podskórnej, która ma za zadanie magazynowanie energii na ewentualne "gorsze" czasy.
Wiele kobiet narzeka na nadmiar tkanki tłuszczowej na pośladkach i udach. Należy jednak pamiętać, że tłuszcz zgromadzony w tych partiach ciała dostarcza energii dziecku. Gdy kobieta karmi piersią, jej organizm sięga po zapasy tłuszczu z ud i pośladków, by uzyskać kwasy tłuszczowe niezbędne do wytworzenia mleka dla niemowlaka. Warto uświadomić sobie, że otyłość udowo-pośladkowa nie przyczynia się do rozwoju zespołu metabolicznego. Choroba rozwija się tylko przy otyłości brzusznej, gdy wewnątrz brzucha znajduje się zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Ten typ otyłości prowadzi do powstawania lipoprotein - cząsteczek, które mają w swoim składzie dużo cholesterolu. Przy otyłości brzusznej wzrasta ciśnienie krwi i ryzyko zagrożenia cukrzycą.
6. Dieta przyspieszająca przemianę materii
Aby przyspieszyć metabolizm, należy spożywać mniejsze ilości kalorii. Tłuszcze nasycone warto zastąpić tłuszczami nienasyconymi. Wskazane jest również ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów prostych (znajdują się m.in. w słodyczach) na rzecz wędlowodanów złożonych. W diecie na metabolizm nie może zabraknąć błonnika rozpuszczalnego, który występuje w owocach, warzywach i produktach zbożowych. Lepsza przemiana materii, czyli szybki metabolizm plus ćwiczenia fizyczne to gwarancja poprawy zdrowia i sylwetki.