Trwa ładowanie...

Tabletki na odchudzanie - stosowanie, dawkowanie, bezpieczeństwo

Czy preparaty ziołowe to cudowne środki odchudzające bez „pomocy” ze strony zażywającej je osoby?
Czy preparaty ziołowe to cudowne środki odchudzające bez „pomocy” ze strony zażywającej je osoby? (123RF)

Preparaty ziołowe od wieków są używane do leczenia różnych schorzeń i wspomagania organizmu w okresach obniżonej odporności. Zioła stają się także częścią terapii odchudzających ze względu na swoje różnorodne oddziaływanie na organizm. Suplementy diety na odchudzanie coraz częściej zawierają wyciągi z ziół. Czy takie ziołowe tabletki na odchudzanie są w stanie zastąpić aktywność fizyczną i odpowiednią dietę?

spis treści

1. Istota tabletek na odchudzanie

Czy preparaty ziołowe to cudowne środki odchudzające bez „pomocy” ze strony zażywającej je osoby? Nie. Ale odpowiednio dobrane zioła, w formie herbatek do zaparzania czy w tabletkach, to skuteczne preparaty na odchudzanie – pod warunkiem że o siebie dbamy, czyli stosujemy aktywność fizyczną i zróżnicowaną, zdrową dietę. Zanim zaczniesz wspomagać swoje zdrowe odchudzanie ziołami, zasięgnij rady swojego lekarza.

Poinformuj go o jakichkolwiek dolegliwościach i chorobach przewlekłych, na które cierpisz. Pamiętaj też o tym, że zioła, tak jak i inne suplementy diety, na każdego mogą działać inaczej– wszystko zależy od predyspozycji twojego organizmu. Nawet przy przyjmowaniu tak rzekomo nieszkodliwych substancji, jakie zawarte są w ziołach i ziołowych tabletkach na odchudzanie, można sobie zaszkodzić. Dlatego zawsze zachowuj umiar.

Zobacz film: "Zrezygnowała z jednej rzeczy. Schudła 15 kg"

1.1. Szybkie efekty odchudzania dzięki tabletkom?

Głównym efektem przyjmowania tabletek odchudzających jest utrata wody, a tym samym spada również i nasza waga. Niestety po dostawieniu tabletek na odchudzanie szybko wrócimy do poprzedniej wagi. Eksperci ostrzegają również przed środkami na odchudzanie. Często zamawiając różne medykamenty przez internet, narażamy się na niebezpieczeństwo.

Osoba, która sprzedaje nam takie tabletki na odchudzanie, chce szybko zarobić i nie myśli o ewentualnych konsekwencjach dla naszego zdrowia i życia.

Uważajmy również na preparaty, które zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak sibutramina. Teoretycznie substancje sprawiają, że tabletki na odchudzanie dają szybkie efekty, hamują apetyt i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak specyfiki zawierające takie substancje są szkodliwe dla zdrowia naszego układu krążenia.

Tabletki na odchudzanie mogą być bardzo niebezpieczne
Tabletki na odchudzanie mogą być bardzo niebezpieczne (123rf)

2. Rodzaje tabletek na odchudzanie

Tabletki odchudzające możemy podzielić na 2 grupy:

  • preparaty odchudzające na receptę – przepisywane przez lekarza osobom, które mają otyłość;
  • suplementy diety na odchudzanie – zawierające naturalne substancje i sprzedawane bez recepty w aptekach, sklepach online oraz sklepach ze zdrową żywnością. Ich działanie wspomaga odchudzanie poprzez przyspieszenie przemiany materii, pomoc w spalaniu tłuszczu oraz zahamowanie apetytu.
Sposób na utratę wagi – tabletki ze szpinaku
Sposób na utratę wagi – tabletki ze szpinaku [5 zdjęć]

Wiele osób chce stracić na wadze i w związku z tym często sięgają po suplementy diety, mając nadzieję

zobacz galerię

Do tabletek na odchudzanie są zaliczane również te, które wspomagają spalanie tłuszczy. Tę grupę środków należy łączyć z aktywnością fizyczną, aby efekty przyszły jeszcze szybciej. Związkami, które często są w nich wykorzystywane, jest ocet jabłkowy i chityna.

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się

zobacz galerię

2.1. Tabletki na odchudzanie hamujące łaknienie

Dla osób, które mają problem z poskromieniem apetytu i często mają napady głodu, a chciałyby schudnąć, powstały preparaty hamujące łaknienie. Skład tabletek odchudzających to głównie naturalne substancje, które sprawiają, że mamy mniejszy apetyt i jemy mniej.

Można z nich skorzystać na początku odchudzania, aby ułatwić organizmowi przyzwyczajenie się do mniejszych porcji żywności. To też dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią zgubne w skutkach podjadanie między posiłkami.

Tabletki odchudzające zmniejszające apetyt najczęściej zawierają guaranę, kofeinę, ocet jabłkowy, wyciąg z gorzkiej pomarańczy lub ananasa.

Bardzo skuteczne są preparaty odchudzające z błonnikiem, który pęcznieje w żołądku i sprawia, że nie odczuwamy głodu. Błonnik reguluje również pracę przewodu pokarmowego i ułatwia trawienie, dlatego jest polecanym suplementem w czasie odchudzania.

Jeśli naszym problemem jest głównie niepohamowana ochota na słodycze, to powinniśmy sięgnąć po chrom. Preparaty odchudzające z tym związkiem mineralnym regulują poziom glukozy we krwi, dlatego mamy mniejszy apetyt i ochotę na „coś” słodkiego.

10 odchudzających przekąsek dla ćwiczących
10 odchudzających przekąsek dla ćwiczących [10 zdjęć]

Istnieje grupa żywności, która stymuluje pracę układu pokarmowego, a tym samym wspomaga odchudzanie.

zobacz galerię

2.2. Tabletki na odchudzanie spalające tłuszcz

Fat burnery, czyli spalacze tłuszczu, to środki przeznaczone dla osób, które chcą schudnąć dzięki aktywności fizycznej.

Substancje zawarte w tych tabletkach odchudzających sprawiają, że szybciej spalamy tłuszcz, ale tylko wtedy, gdy ćwiczymy. Stosowanie spalaczy tłuszczu bez codziennej porcji ruchu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jakie substancje znajdują się w takich tabletkach odchudzających? Najczęściej głównym składnikiem jest l-karnityna, kwas linolowy (CLA) oraz kofeina.

Substancje te nie tylko przyspieszają tempo spalania tkanki tłuszczowej, ale również wzmacniają mięśnie i poprawiają wydolność organizmu. Dzięki nim można ćwiczyć dłużej i bardziej intensywnie, co na pewno przełoży się na efekty odchudzania.

2.3. Tabletki na odchudzanie ograniczające wchłanianie różnych składników

Tabletki odchudzające zawierają również składniki, których zadaniem jest zmniejszenie wchłaniania tłuszczy i węglowodanów. Chitosan sprawia, że tłuszcz z pożywienia nie ulega trawieniu i wchłanianiu, ale jest wydalany z organizmu.

Tabletki odchudzające zawierające ten składnik są skuteczne, ale zażywając je, należy pamiętać, że część witamin rozpuszcza się w tłuszczach (witamina A, witamina D, witamina E i witamina K), a ich brak może prowadzić do niebezpiecznych niedoborów.

Niektóre środki wykorzystują fasolaminę (wyciąg z fasoli zwykłej), która hamuje wchłanianie węglowodanów.

Dzięki niej skrobia pochodząca z pożywienia (pieczywa, makaronów) staje się nieprzyswajalna, a przez to nie odkłada się w oponce na brzuchu.

2.4. Tabletki na odchudzanie przyspieszające przemianę materii

Są to najczęściej preparaty wieloskładnikowe, które pobudzają przemianę materii. Szybkie tempo metabolizmu to gwarancja na skuteczne schudnięcie.

Niestety, z wiekiem nasza przemiana materii zwalnia i utrata każdego kilograma staje się coraz trudniejsza. Tabletki na odchudzanie przyspieszające metabolizm najczęściej mają w składzie wyciąg z zielonej herbaty lub ekstrakt z grejpfruta.

3. Jak działają tabletki na odchudzanie?

Wchodząc do apteki, na pewno nie raz widzieliśmy całe półki wypełnione buteleczkami z kapsułkami, które mają ułatwiać proces odchudzania. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów preparatów na odchudzanie, które na różny sposób pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej.

Zanim kupimy opakowanie suplementu, miejmy na uwadze, że są to tabletki wspomagające odchudzanie – nazwa jest tutaj kluczowa. Tabletki odchudzające mają za zadanie wspomóc odchudzanie, którego podstawą musi być ubogoenergetyczna dieta oraz aktywność fizyczna.

Suplementy dostarczają substancji, które w połączeniu z odżywianiem i sportem, mogą dać efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów. Same tabletki odchudzające nie sprawią, że w magiczny sposób staniemy się szczupli.

Tabletki na odchudzanie mogą wpłynąć na spadek wagi, jeśli równolegle będzie stosowana właściwie skomponowana, różnorodna dieta uzupełniona aktywnością fizyczną. Jednak u zdrowych osób odpowiednia dieta bez suplementu i ruch wystarczą, aby odchudzanie było skuteczne. W przypadku chorób dietozależnych może być konieczna farmakoterapia.

3.1. Odchudzanie pozorne

Wszyscy specjaliści - dietetycy, trenerzy, lekarze są zgodni - szybki spadek wagi w przypadku tabletek odchudzających najczęściej oznaczają utratę wody. Jest to od razu widoczne na wadze, jednak tylko i wyłącznie na niej.

Utrata wody jest stanem przejściowym i organizm świetnie sobie z tym radzi, zaś długotrwałe zmniejszenie masy ciała to zmniejszenie zawartości tłuszczu w naszym organizmie.

Za pomocą tabletek odchudzających tego efektu nie osiągniemy. Osoba, która naprawdę chcę schudnąć, powinna zastosować sprawdzone metody: zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie ćwiczeń fizycznych. Wszelkie inne sposoby więcej mają wspólnego z magicznymi sztuczkami niż z nauką.

4. Czy tabletki na odchudzanie są skuteczne?

Czy skuteczne tabletki odchudzające istnieją? Większość dostępnych bez recepty preparatów zawiera substancje, które mogą ułatwić odchudzanie. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę osobiste oczekiwania, predyspozycje i dopasować środek do własnych potrzeb.

Pamiętajmy jednak, że zadaniem suplementów jest pomoc w odchudzaniu. Połączenie tabletek odchudzających z racjonalną dietą i regularnym uprawianiem sportu może przynieść pozytywne rezultaty.

4.1. Tabletki na odchudzanie na receptę

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tabletkami na odchudzanie na receptę, bez recepty, musimy liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Mogą istnieć również przeciwwskazania do ich stosowania.

Dlatego ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą - dietetykiem lub lekarzem, przed podjęciem decyzji o stosowaniu choćby suplementu diety na odchudzanie.

Z tych właśnie powodów na naszym rodzimym rynku jest niewiele leków, które zostały zarejestrowane jako odchudzające. Najczęściej nie spełniają norm związanych z niechcianymi ubocznymi skutkami.

Niektóre z preparatów musiały zostać wycofane ze sprzedaży, zaś te które są dostępne, są przepisywane na receptę i powinny być zażywane tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

5. Preparaty odchudzające dla dzieci

Obecnie około 30% dzieci mieszkających w Stanach Zjednoczonych ma problemy z nadwagą lub otyłością. Niezwykle ważne jest, aby nie były podawane dzieciom na własną rękę nawet najbardziej skuteczne tabletki na odchudzanie.

Tabletki te mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. W większości przypadków leczenie nadwagi i otyłości u dzieci powinno być nakierowane na zmianę żywieniowych nawyków oraz trybu życia. Głównie chodzi o wyeliminowanie lub zmniejszenie spozycia produktów wysokokalorycznych, bogatych w cukry proste i tłuszcze.

U większości dzieci otyłych celem leczenia nie jest odchudzanie samo w sobie, a zahamowanie wzrostu masy ciała. Przy utrzymaniu dotychczasowego tempa wzrostu na długość ciała, dziecko "dorasta" do swojej wagi.

Nie powinno się eksperymentować z jakąkolwiek dietą u niemowląt, bez konsultacji z lekarzem.

6. Skutki uboczne tabletek na odchudzanie

Jak wspomniano wyżej, tabletki na odchudzanie nie pozostają obojętne na serce, układ krążenia, lub poziom cukru we krwi.

Środki te mogą powodować m.in.:

Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na leki kupowane w sieci i ufać jedynie sprawdzonym sklepom internetowym i aptekom. Można natrafić na na tabletki odchudzające, które w Polsce nie są legalne, zaś ich stosowanie może mieć tragiczne konsekwencje.

Preparaty te mogą powodować:

  • bezsenność,
  • nadmierne pobudzenie,
  • zwiększone ciśnienie tętnicze krwi,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zawał serca,
  • udar mózgu.

7. Najlepsze bezpieczne preparaty na odchudzanie

Poniższe zioła na odchudzanie są dostępne w formie herbatek lub tabletek na odchudzanie. Zanim sięgniesz po jakiekolwiek tabletki na odchudzanie, przeczytaj uważnie skład i działanie leku.

7.1. Garcinia cambogia

Garcinia cambogia zawiera kwas hydroksycytrynowy (HCA), który działa na kilka sposobów:

  • tłumi apetyt, dzięki podniesieniu poziomu serotoniny w mózgu,
  • blokuje lipogenezę, czyli przemianę węglowodanów w tłuszcze,
  • zwiększa przemianę glukozy w glikogen,
  • pobudza spalanie kalorii.

7.2. Lagerstroemia na odchudzanie

Lagerstroemia (Banaba), roślina pochodząca z Azji, ma działanie:

  • zwiększające absorpcję glukozy do komórek,
  • zmniejszające poziom tłuszczu w organizmie,
  • obniżające absorpcję węglowodanów w organizmie.

Oprócz tego, w Azji herbatka z tej rośliny jest wykorzystywana jako środek leczniczy w przypadku cukrzycy, kamieni nerkowych, nadciśnienia i problemów z oddawaniem moczu. Banaba ma także działanie przeciwbakteryjne, zawiera duże ilości błonnika (który także pomaga schudnąć), cynku i magnezu. Należy jednak uważać przy przyjmowaniu lagerstroemii równocześnie z jakimikolwiek lekami. Zawsze zanim sięgniesz po taki suplement diety, poradź się lekarza.

7.3. Babka śródziemnomorska

Babka śródziemnomorska (Plantago psyllium) zawiera błonnik dietetyczny. Jest on w stanie zaabsorbować nadmiar wody i toksyn z jelit i pobudzić jelita do ich wydalania. Wyciąg z babki śródziemnomorskiej jest polecany w przypadku zaparć i lekkich biegunek. Jej działanie to także obniżanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Powoduje uczucie pełności, jeśli stosuje się ją przed jedzenie, popijając dużą szklanką wody.

7.4. Guarana dla odchudzających się

Guarana zawiera duże ilości kofeiny oraz niedużo teobrominy i teofiliny. Wszystkie te substancje działają stymulująco na układ nerwowy: pobudzają, obniżają apetyt i wspomagają odchudzanie. 500-1000 mg guarany zawiera tyle kofeiny co dwie filiżanki kawy. Powyżej tej ilości, guarana powoduje rozdrażnienie i nerwowość.

7.5. Wyciąg z kory wierzby białej

Wyciąg z kory wierzby białej (Salix alba) ma właściwości przeciwzapalne. Zwiększa też poziom noradrenaliny w organizmie, co stymuluje metabolizm tłuszczów.

Ziołowe suplementy diety na odchudzanie to produkty pochodzenia naturalnego, jednak trzeba pamiętać, że naturalne nie zawsze znaczy zdrowe. Każdy suplement, nawet naturalny, może wchodzić w interakcje z innymi lekami czy po prostu zaszkodzić. Zawsze konsultuj suplementację ziołami z lekarzem lub farmaceutą.

8. Sprzedaż tabletek na odchudzanie

Preparaty na odchudzanie wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. W telewizji często możemy zobaczyć reklamy suplementów, które przedstawiane są jako magiczny środek, dzięki któremu stracimy niechciane kilogramy.

Jak podaje serwis KtoMaLek, w 2017 roku Polacy wydali 88 035 702 zł na tabletki odchudzające. Największe zainteresowanie nimi możemy zauważyć wiosną, czyli w okresie, w którym wiele osób szykuje ciało na sezon bikini.

Od marca do maja 2018 roku wartość miesięcznej sprzedaży (brutto) wahała się między 7 186 297 zł (marzec) a 6 928 461 zł (maj). W ciągu tych trzech miesięcy sprzedano 919 730 opakowań. Rok temu również w ciągu tych trzech wiosennych miesięcy farmaceuci zanotowali największą sprzedaż w ciągu roku - w 2017 r. miesięcznie wydawaliśmy ok. 10 mln zł na takie wspomagacze. Statystycznie miesięcznie na ich cudowne działanie nabiera się ok. 300 tys. Polaków.

Boom na odchudzanie przypada zatem na okres przedwakacyjny.

8.1. Czy warto kupować suplementy na odchudzanie?

W związku z niesłabnącą modą na suplementy postanowiliśmy ustalić, w czym tkwi ich fenomen. Zapytaliśmy Marcina Korczyka, autora bloga "Pan Tabletka", jakie składniki możemy znaleźć w dostępnych na rynku "spalaczach" tłuszczu i czy faktycznie mają one wpływ na spadek wagi.

- Popularnymi składnikami preparatów na odchudzanie są np. kofeina, elkartynityna, sinetrol, które mają stymulować metabolizm lipidów – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie Marcin Korczyk. - Zdaniem producentów, jeżeli ktoś przed treningiem zażyje taki suplement, może mieć większą motywację i siłę do działania. Warto jednak pamiętać, że zażywanie takich preparatów ma swoje skutki uboczne, np. może spowodować skoki ciśnienia, nudności i wymioty, a także kołatanie serca.

Czyli "spalacze" tłuszczu nie działają?

- Te suplementy "podgrzewają organizm" przyspieszając spalanie tłuszczu, więc jeżeli ktoś połączy ich zażywanie z regularnym treningiem, to może odrobinę polepszyć efekt. Jednak taki sposób odchudzania jest bardzo podatny na efekt jo-jo. Rozmawiałem kiedyś o tym z trenerami. Oni oceniają, że taki suplement odpowiada za jakieś 5 proc. efektu, co nie jest miarodajne ze skutkami ubocznymi, które wywołują.

Na rynku dostępne są także produkty, które mają za zadanie pochłanianie tłuszczu, który spożywamy w jedzeniu. Teoretycznie dzięki temu dostarczymy organizmowi mniej kalorii i tym samym schudniemy. Chitozan jest związkiem chemicznym, który wiąże tłuszcz z pożywienia. Jednak, jak podkreśla nasz ekspert, wyniki badań wskazują, że nie ma związku między chitozanem a utratą wagi.

Kolejną grupą popularnych suplementów na odchudzanie są preparaty, które zapewniają uczucie sytości. Zawierają w sobie błonnik, który powoduje, że odczuwamy mniejszy głód. Dzięki temu unikamy dodatkowych przekąsek, co może przyczynić się do zmniejszenia masy ciały. Warto jednak uważać, ponieważ przedawkowanie błonnika może zaburzyć pracę jelit.

8.2. Czarny rynek suplementów na odchudzanie kwitnie

Do tej pory nie stworzono pigułki, po zażyciu której osiągniemy idealną sylwetkę. Figura i forma wymaga odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. To zaś wymaga czasu i samodyscypliny. Nie każdy ma taką siłę woli, dlatego szuka preparatów odchudzających o natychmiastowym działaniu. O ile w aptece znajdziemy przebadane suplementy diety, o tyle w internecie można trafić na groźne dla zdrowia tabletki.

- Stosowanie suplementów kupowanych w aptece jest stosunkowo bezpieczne, bo ich skład jest kontrolowany. Najwyżej po prostu nie będą działać. Gorzej, jeżeli zamówimy je przez internet. Takie produkty mogą być zanieczyszczone i zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje, np. pochodne amfetaminy.

Tego typu preparaty działają podobnie jak dopalacze. Mogą wyrządzić szkody w mózgu, ale to nie wszystko. Czasem wystarczy jedna dawka, by odczuć skoki ciśnienia, drżenie rąk i kołatanie serca. Regularne stosowanie tabletek z niewiadomego źródła, o niepewnym składzie, może uszkodzić serce, wątrobę oraz nerki.

Na forum Kafeteria.pl często poruszany jest temat środków odchudzających. Można powiedzieć, że internautki dzielą się na dwa obozy – miłośniczki cudownych tabletek i ich zagorzałe przeciwniczki.

"Zdecydowanie nie polecam żadnych tego typu tabletek. Osłabiają organizm i przyzwyczajają do siebie. Ja stosowałam je razem z dietą, trochę ćwiczyłam. Schudłam ze 3 kg, ale potem przytyłam 5. Chyba po prostu byłam odwodniona" – napisała Mysza_87.

"Zdrowa, zbilansowana dieta + wysiłek fizyczny i żadnych suplementów nie trzeba. Te tabsy mogą rozwalić układ pokarmowy, uszkodzić mięsień sercowy" – dodaje internautka posługująca się nickiem Willlma.

"Można stracić włosy, a nie kilogramy. Ja kiedyś eksperymentowałam i włosy wypadały mi garściami. A skórę miałam jak papier, była sucha i się łuszczyła. Te tabletki odwadniają, więc można sobie narobić kłopotu z nerkami" - ostrzega Anastazja.

Inne zdanie ma Lumigos: "Nie macie racji, bo preparaty wspomagające odchudzanie działają, ale trzeba znaleźć odpowiedni (...). Do tej pory udało mi się zrzucić dzięki niemu 10 kg".

"Mogę tylko potwierdzić znakomite działanie tych tabletek. Sama się nie spodziewałam, że stracę aż tyle kilo w tak szybkim czasie" – rekomendowała internautka Mango.

Czytając jednak pochlebne opinie odnosi się wrażenie, że to jedynie reklama.

Ekspert zwraca uwagę na inny aspekt:

- Nawet jeżeli te tabletki nie działają, mogą stać się przyczynkiem do tego, że ktoś weźmie się za siebie. Jeżeli uznamy, że po nich nie chce nam się jeść i zrobimy intensywny trening, to będą rezultaty. Efektowi placebo przypisuje się aż 50 proc. skuteczność, czyli większą niż preparaty odchudzające. Ich pozytywne działanie nie musi być więc związane z działaniem substancji, które są w nich zawarte - podsumowuje ekspert. - Moim zdaniem takie preparaty albo nie działają, albo są niebezpieczne, a ich kupowanie to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

8.3. Zakazane tabletki odchudzające

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  • tabletki na odchudzanie zawierające jaja tasiemca. Takie tabletki na odchudzanie bardzo dobrze sprzedawały się sieci. Są jednak zakazane. Tasiemiec nie tylko pozwala szybko stracić na wadze, ale też niszczy narządy wewnętrzne, w tym mózg;
  • tabletki DNP - te tabletki na odchudzanie podnoszą temperaturę ciała. Tym samym przyspieszają metabolizm. Przyjmowanie tabletek DNP grozi jednak śmiercią na skutek odwodnienia. DNP jest natomiast stosowana do produkcji pestycydów;
  • Apidex - tabletki na odchudzanie, które mają silne działanie psychoaktywne. Mózg cały czas dostaje sygnały o sytości. Te tabletki na odchudzanie powodują wrzody, a nawet śmierć;
  • chińskie tabletki - tabletki na odchudzanie oparte na chińskich ziołach są często pełne pestycydów;
  • Meridia - okazało się, że te tabletki na odchudzanie są pochodnymi amfetaminy. Bardzo silnie uzależniają, a ich przyjmowanie może prowadzić do zawału;
  • Clenbuterol - te tabletki na odchudzanie zawierają efedrynę. Zwiększają naszą możliwość do wysiłku i przyspieszają przemianę materii. Niestety przyjmowanie tych tabletek na odchudzanie powoduje zgagę, wymioty, a nawet śmierć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze