Trwa ładowanie...

Takie picie skraca życie. Sześciokrotnie większe ryzyko marskości wątroby

 Patrycja Pupiec
20.12.2023 09:56
Wzorzec spożycia alkoholu jest znacznie dokładniejszym wskaźnikiem ryzyka rozwoju schorzeń wątroby
Wzorzec spożycia alkoholu jest znacznie dokładniejszym wskaźnikiem ryzyka rozwoju schorzeń wątroby (Getty Images)

Wyniki nowego badania nie pozostawiają złudzeń - jeden styl picia jest szczególnie szkodliwy dla wątroby. To pierwsza taka analiza, która skupia się nie na ilości wypitego alkoholu, a wzorcu picia. Niektóre osoby mogą być nawet sześciokrotnie bardziej narażone na rozwój bliznowacenia kluczowego organu.

spis treści

1. Pierwsza analiza, która bada wzorzec picia

Choroby wątroby stanowią jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci. Około 2-3 proc. światowej populacji zmaga się z marskością wątroby lub innym schorzeniem tego kluczowego narządu.

Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez University College London, University of Oxford i Cambridge, a także Royal Free Hospital ujawniły, że niektóre osoby nigdy nie powinny przesadzać z alkoholem, bowiem są aż sześciokrotnie bardziej narażone na rozwój marskości wątroby, do której doprowadziło nadużywanie tej najbardziej popularnej toksycznej substancji.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

W analizach wykorzystano dane pochodzące z brytyjskiego biobanku osób aktywnie pijących alkohol. Łącznie przeanalizowano 312 599 dorosłych. Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications" to pierwsza taka analiza, która ocenia wzorzec picia danej osoby, ale także jej profil genetyczny obejmujący wielogenową ocenę ryzyka.

Naukowcy sprawdzali także, czy respondenci mają cukrzycę typu 2 i jak wszystkie te punkty wpływają na ryzyko rozwoju choroby wątroby, za którą stało nadużywanie alkoholu.

2. Ryzyko śmiertelnej choroby wątroby wzrasta nawet sześciokrotnie

Autorzy badań podkreślają, że wzorzec spożycia alkoholu jest znacznie dokładniejszym wskaźnikiem ryzyka rozwoju schorzeń wątroby niż całkowite spożycie. Dzięki temu dokładniej można zidentyfikować osoby, które są najbardziej podatne na to ryzyko.

Osoby, które upijały się intensywnie, to znaczy wypijały 12 jednostek alkoholu dziennie w pewnym momencie tygodnia, miały trzykrotnie większe ryzyko marskości wątroby. Jeśli do tego badani mieli wysokie predyspozycje genetyczne, prawdopodobieństwo tego schorzenia było czterokrotnie wyższe, a jeśli cierpieli na cukrzycę typu 2, mieli dwukrotnie większe ryzyko.

Autorzy analiz podkreślają, że ważne jest nie tylko to, ile wypijamy, ale w jaki sposób spożywamy alkohol, co potwierdzają wyniki ich pracy. Picie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie może być szczególnie dotkliwe dla naszej wątroby.

"Tylko u jednej na trzy osoby pijącej duże ilości alkoholu rozwija się poważna choroba wątroby. Chociaż genetyka odgrywa rolę, badanie podkreśla, że kluczowy czynnik to również sposób picia. Nasze wyniki sugerują na przykład, że bardziej szkodliwe byłoby wypicie 21 jednostek w ciągu kilku sesji, niż rozłożenie ich równomiernie na tydzień" - wskazał starszy autor badania dr Gautam Mehta.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze