Trwa ładowanie...

Tarczyca a odchudzanie

Avatar placeholder
18.04.2019 10:30
Tarczyca a odchudzanie
Tarczyca a odchudzanie (123RF)

Osoby mające problem z niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością tarczycy powinny zwracać uwagę na swoją dietę z dwóch powodów. Po pierwsze tarczyca reguluje metabolizm organizmu, a więc odpowiednia dieta przy tarczycy powinna uwzględniać zdrową wagę ciała. Po drugie to co się je wpływa na działanie leków w leczeniu tarczycy. Odchudzanie przy tarczycy powinno być jednak przeprowadzone rozsądnie.

spis treści

1. Dieta w niedoczynności tarczycy i utrata wagi

Głównym objawem niedoczynności tarczycy jest przybieranie na wadze. Jeśli zatem czyimś problemem jest tarczyca to odchudzanie jest wskazane, chociaż będzie bardzo trudne, nawet w czasie leczenia zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy. Wynika to z faktu, że niedoczynność tarczycy spowalnia metabolizm organizmu.

Przy diecie w niedoczynności tarczycy powinno się kierować niskim indeksem glikemicznym. Ponadto osoby cierpiące na to zaburzenie tarczycy powinny jeść kilka małych posiłków dziennie oraz ograniczyć dzienne spożycie kalorii. Dieta przy tarczycy powinna być opracowana przez lekarza.

2. Jod w diecie

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy mają zupełnie inny problem, gdyż nadaktywna tarczyca przyspiesza metabolizm organizmu, a więc traci się masę ciała. Przy dużej nadczynności organizm może nie być w stanie utrzymać zdrowej wagi ciała i niezbędne będzie przyjmowanie dużych dawek kalorii. Ponadto w diecie w nadczynności tarczycy powinno się uważać na jod. Jod w diecie wspomaga pracę tarczycy, a więc jego nadmiar może powodować nadczynność. Dlatego najlepiej unikać dużych ilości takich pokarmów jak: jajka, owoce morza i sól jodowana.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dieta przy chorobach tarczycy"

3. Produkty niezalecane przy niedoczynności tarczycy

Przy niedoczynności tarczycy powinno ograniczyć się spożycie soi, która może utrudniać wchłanianie leków w terapii tego zaburzenia. Jeśli problemy z tarczycą mają związek z chorobami autoimmunologicznymi istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia celiakii – zaburzenia utrudniającego trawienie glutenu. Jeśli po zjedzeniu produktów zbożowych, jęczmiennych i ryżowych odczuwasz mdłości skontaktuj się z lekarzem, aby wykonać testy w celu stwierdzenia celiakii. Być może wymagasz przejścia na dietę bezglutenową.

Jeśli masz niedoczynność tarczycy odchudzanie będzie trudne, ale niezbędne. Jeśli natomiast masz nadczynność tarczycy musisz dostarczać organizmowi więcej kalorii niż normalnie, gdyż kalorie spalane są o wiele szybciej. W każdym przypadku dietę przy tarczycy powinien ustalić lekarz w taki sposób, aby odpowiadała twojemu trybowi życia, nie kolidowała z przyjmowanymi lekami i pozwalała zachować zdrową masę ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze