Trwa ładowanie...

Test świeżości jajek. Jak go wykonać? (WIDEO)

Avatar placeholder
26.08.2019 12:23

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a jak Wielkanoc, to jajka. Są bohaterami sałatek i innych przystawek, ale najważniejszą rolę grają w koszyczku wielkanocnym.

Skąd mieć pewność, że kupione jajka są świeże? A może już jakis czas leżą w lodówce i nie pamiętasz, kiedy je tam włożyłaś? Zrób szybki test świeżości jajek i nie obawiaj się przykrej niespodzianki na talerzu.

Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak sprawdzić ich przydatność. Test świeżości jajek, jak go wykonać? Nieświeże jajko może zepsuć całe danie lub deser. Wybijanie jajek bezpośrednio do miski może być więc ryzykowne. Jak sprawdzić świeżość jajek, by nie zafundować sobie przykrej niespodzianki?

Zepsute jajko jest wypełnione w dużej części powietrzem. Wystarczy włożyć jajko do naczynia wypełnionego wodą, na tyle je zakryła. Jeśli jajko opadnie na dno i tam pozostanie, jest świeże. Kiedy zacznie się unosić lub wręcz wypłynie - pod żadnym pozorem go nie rozbijaj.

Jajko świeże ma jędrne żółtko i ściśle przylegające do niego białko. Białko tworzy wokół żółtka i ściśle przylegające do niego białko. Białko tworzy wokół żółtka podwójną otoczkę - na zewnątrz rozlaną, bliżej środka 0 galaretowatą. Jajo nieświeże rozlewa się na talerzu. Nie ma mowy o dwóch pierscieniach dookola żółtka.

Świeże, potrząsane jajko nie powinno wydawać żadnego odgłosu. Nie ma w nim po prostu miejsca na powietrze. Tworząca się przestrzeń powietrzna daje możliwość ruchu jajka. Do innych możliwości nalezy oczywiście metoda węchowa. Zepsute jajko pachnie bardzo charakterystycznie.

Jeśli jesteśmy niemal pewni, że jajko jest stare, lepiej skorzystać z metody potrząsania. Zapach nieświeżego produktu jest bardzo przykry i trudno się go pozbyć. Świeże żółtko powinno mieć też piękną, żółtą barwę. Ciężko jednak polegać na tej metodzie, zwłaszcza w czasach sztucznego poprawiania koloru żywności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze