Trująca substancja znaleziona w popularnych piwach i winach
Amerykańska organizacja pozarządowa CALPIRG przebadała skład popularnych na amerykańskim rynku trunków. Okazało się, że w większości z nich można było wykryć glifostat, który jest aktywnym składnikiem niektórych herbicydów służących do zwalczania chwastów.
1. Glifostat w alkoholu
W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia wpisała glifostat na listę substancji kancerogennych. Wydawałoby się, że chociażby z tego powodu odnalezienie tej substancji w żywności będzie niemożliwe. Amerykańska organizacja pozarządowa CALPIRG zajmująca się badaniem produktów spożywczych przeanalizowała alkohole dostępne na tamtejszym rynku pod kątem występowania groźnych substancji.
Zobzca też Czy pestycydy mogą być przyczyną ADHD?
Okazał się, że na 20 próbek przebadanych przez organizację, aż 19 zawierało glifostat. Największą dawkę wykryto w popularnym za oceanem białym winie.
2. Kancerogenny glifostat
Odkrycie może być szokujące, ponieważ producenci herbicydów opartych o ten środek chemiczny przegrywali już kilkukrotnie sprawy dotyczące szkodliwości takich preparatów. W 2018 roku sąd w Kaliforni uznał, że środek zawierający glifostat był poważną przyczyną zachorowania na raka pewnego mężczyzny. Wymierzył producentowi również gigantyczną karę. Musiał zapłacić ofierze 78 milionów dolarów zadośćuczynienia. W 2019 roku środek ten został zakazany we Francji. Pozostałe kraje UE również zastanawiają się nad zakazem używania takich pestycydów.
Zobacz też Rodzaje rakotwórczych toksyn
Amerykańska organizacja rozpoczęła kampanię społeczną, która ma na celu całkowite zakazanie używania glifostatu, dopóki jego producent nie udowodni, że środek jest bezpieczny.
3. W jakich alkoholach wykryto glifosat?
Piwa:
Tsingtao Beer: 49.7 ppb
Coors Light: 31.1 ppb
Miller Lite: 29.8 ppb
Budweiser: 27.0 ppb
Corona Extra: 25.1 ppb
Heineken: 20.9 ppb
Guinness Draught: 20.3 ppb
Stella Artois: 18.7 ppb
Ace Perry Hard Cider: 14.5 ppb
Sierra Nevada Pale Ale: 11.8 ppb
New Belgium Fat Tire Amber Ale: 11.2 ppb
Sam Adams New England IPA: 11.0 ppb
Stella Artois Cidre: 9.1 ppb
Samuel Smith’s Organic Lager: 5.7 ppb
Wina:
Sutter Home Merlot: 51.4 ppb
Beringer Founders Estates Moscato: 42.6 ppb
Barefoot Cabernet Sauvignon: 36.3 ppb
Inkarri Malbec, Certified Organic: 5.3 ppb
Frey Organic Natural White: 4.8 ppb
4. Pestycydy w Polsce
Choć w Polsce stosowanie środków do zwalczania chwastów na bazie glifostatu nie jest zakazane, to zagrożenie odnalezienia tego środku w alkoholu jest znikome. Przepisy unijne określają maksymalny dopuszczalny ślad jakiegokolwiek pestycydu w żywności. Regulacje wspólnotowe są znacznie bardziej restrykcyjne niż te stosowane w USA.
Szczególnie restrykcyjna jest w tym Regulacja Komisji Europejskiej w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl