Trwa ładowanie...

Trzy kroki do sylwetki bez cellulitu. Wywiad z Joanną i Dariuszem Brzezińskimi

Państwo Brzezińscy
Państwo Brzezińscy (Facebook Brzezińscytrenują.pl)

Cellulit na udach, pośladkach i brzuchu to problem wielu współczesnych kobiet, nie tylko tych otyłych i z nadwagą. Z pomarańczową skórką zmagają się też osoby szczupłe. Jak można ją zredukować? Kluczem jest odpowiednia dieta, ruch i zabiegi. O tym, co jeść i pić, jak ćwiczyć rozmawialiśmy z ekspertami ds. żywienia i treningu, Joanną i Dariuszem Brzezińskimi.

Poznaj proste domowe sposoby na walkę z cellulitem⬇

Paulina Banaśkiewicz-Surma, WP abcZdrowie: Z pomarańczową skórką zmaga się od 80 do nawet 98 proc. kobiet, zarówno tych z nadwagą, jak i szczupłych. Jaka przyczyna za tym stoi?

Joanna i Dariusz Brzezińscy, eksperci ds. żywienia i treningu: Oczywiście moglibyśmy to zrzucić na genetykę, która powoduje, że niektóre kobiety mają cellulit, a inne nie. Jednak w dzisiejszych czasach problem leży też po stronie złego odżywiania i braku ruchu. Ponadto kobiety mają dużo słabszą (w porównaniu do mężczyzn) tkankę łączną, co powoduje, że gdy zbiera się tłuszcz, wygląda on jak pomarańczowa skórka, czyli cellulit. Jeżeli przyjmiemy, że jest to główna przyczyna, to mężczyźni nie powinni mieć tego problemu, a tak nie jest...

Zobacz film: "Domowe sposoby na cellulit"

Z naszej perspektywy: to zła dieta i brak ruchu powodują, że pogłębiamy problem z cellulitem. Przetworzone jedzenie i produkty słabej jakości nie tylko sprawiają, że tyjemy, ale są też przyczyną słabej regeneracji naszego organizmu, a co za tym idzie — cierpi nasza skóra, tkanki i komórki. Jest to główna przyczyna szybszego starzenia się organizmu, złego wyglądu i problemów z cellulitem. Jeżeli dołożymy do tego brak jakiegokolwiek ruchu, nasilamy tę przypadłość.

Joanna i Dariusz Brzezińscy
Joanna i Dariusz Brzezińscy (Facebook Brzezińscytrenuja.pl)

Lek na cellulit nie istnieje. Jak — za pomocą zmian w sposobie odżywiania — możemy go zredukować? Co powinniśmy jeść?

Dużo warzyw, owoców, wolne od antybiotyków mięso, tłuste ryby, np. łososia. My postawilibyśmy na dobre tłuszcze z przewagą kwasów omega 3, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których dostarcza olej lniany, orzechy włoskie czy ostropest.

Kwasy tłuszczowe wbudowują się w błony ścian komórkowych, co je uelastycznia. W ten sposób nasz organizm lepiej się regeneruje i reguluje przemiany hormonalne. To jest niezwykle ważne w walce z cellulitem.

Jedzenie, które zwalcza cellulit
Jedzenie, które zwalcza cellulit [10 zdjęć]

Cellulit to nieestetyczny defekt skórny, dotykający ok. 90% kobiet, który przypomina wyglądem skórkę

zobacz galerię

Elementem walki z pomarańczową skórką jest też nawadnianie organizmu. Co warto pić?

Nawadnianie to szeroko pojęte dostarczanie płynów do organizmu, również tych z pożywienia. Zaliczamy tu owoce, warzywa i mięso, czyli wszystko, co jemy. Oczywiście powinniśmy pić wodę, to ważne, aby organizm się oczyszczał. Jednak nie bez znaczenia jest to, co pijemy.

Wybierajmy wodę średnio zmineralizowaną lub napoje typu woda kokosowa, które dodatkowo zawierają minerały. Picie wody nisko zmineralizowanej lub czystej jest niewskazane i powoduje zakwaszenie organizmu.

Zobacz także:

Oprócz włączenia do menu odpowiednich produktów spożywczych należy prowadzić aktywny tryb życia. Jakie ćwiczenia umożliwiają redukcję cellulitu?

Przede wszystkim: nie ma takiego programu, który działa tylko na cellulit. Każda aktywność, która będzie spalała tkankę tłuszczową jest dobra w walce z pomarańczową skórką. Możemy tu wymienić: dłuższe trasy rowerowe, bieganie lub szybszy marsz, treningi HIIT czy tabatę. Słowem: każdy trening, który powoduje, że spalamy tłuszcz.

Recepta na cellulit to zdrowa dieta, ruch i zabiegi
Recepta na cellulit to zdrowa dieta, ruch i zabiegi (123rf)

Czy ćwiczenia w wodzie, np. aqua aerobik, też nam w tym pomogą?

Oczywiście! Jeżeli forma wysiłku, którą wybierzemy będzie spalała tkankę tłuszczową, jednocześnie pomoże nam zredukować cellulit. W przypadku aqua aerobiku trening musi trwać powyżej 20 min. Technika to już sprawa indywidualna. Powinniśmy wybrać taką, jaką lubimy lub taką, którą możemy uprawiać.

Kiedy, zakładając, że zalecane ćwiczenia wykonujemy regularnie, zauważymy, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna?

Jest to bardzo indywidualna kwestia. Zakładając, że nie mamy żadnych problemów zdrowotnych, pierwsze efekty połączenia diety z treningiem powinniśmy zauważyć już po miesiącu.

Zobacz także:

Jakie inne sposoby, poza dietą i ćwiczeniami, warto wypróbować, aby pozbyć się pomarańczowej skórki?

Doskonale sprawdzają się masaże drenujące i zabiegi wykonywane bańką chińską. Uważamy, że każdy zabieg wspomagający rozbicie tkanki tłuszczowej będzie pomagał pozbyć się tego problemu. Ważne jest tylko, aby pracować nad nim na trzech płaszczyznach. Numer jeden to dieta, numer dwa — trening cardio i numer trzy — masaże.

(Materiały prasowe)

Joanna i Dariusz Brzezińscy — znani eksperci żywienia i treningu TVN, prowadzący portal i blog BrzezinscyTrenuja.pl, twórcy techniki Fit&Slide oraz systemu treningowo-dietetycznego Home Workout Studio 365 dni na brzezinscytrenuja.pl. Prowadzą Coffee Break LIVE na Facebooku - 40-minutowy program na żywo, podczas którego omawiają zagadnienia związane z Healthy Life Style, czyli odżywianiem, treningiem i motywacją, odpowiadają na pytania i zapraszają gości ze świata sportu, biznesu i sztuki. Ich zawodowe motto to: “Świadomy wybór”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze