Trwa ładowanie...

Odstawiasz alkohol? Po tylu dniach będą najlepsze skutki

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 03.09.2024 12:27
Co się stanie, gdy zrezygnujemy z alkoholu?
Co się stanie, gdy zrezygnujemy z alkoholu? (Getty Images / LinkedIn)

Pierwsza reakcja organizmu? Niewykluczone, że będzie się domagał procentów albo… zareaguje tak, jakby wciąż był pod wpływem. Eksperci uspokajają jednak, że taki stan nie trwa wiecznie, a pierwsze efekty abstynencji można zaobserwować już po kilku dniach.

spis treści

1. Upośledza funkcje, narządy i układy w organizmie

Dr Matthew Mosquera, dyrektor medyczny programu leczenia uzależnień od alkoholu i narkotyków w szpitalu McLean w Belmont w USA oraz instruktor psychiatrii w Harvard Medical School, wyjaśnia, że alkohol oddziałuje negatywnie w szczególności na trzy układy, narządy bądź organy w ciele człowieka.

Przede wszystkim ze skutkami nadużywania procentów musi się zmagać wątroba narażona na przewlekły stan zapalny, nieodwracalne uszkodzenia, marskość i wreszcie raka.

Zobacz film: "Nadwaga i alkohol. Lekarz punktuje Polaków"

Alkohol podnosi ciśnienie krwi oraz tętno, zwiększając ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, chorób serca, a w konsekwencji także zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu. Jak mówi lekarz, cytowany na łamach goodhousekeeping.com, etanol wpływa niekorzystnie również na funkcje poznawcze organizmu.

Stąd to trzy najważniejsze powody, by zrezygnować z alkoholu, choć dla organizmu może to być nieszczególnie miłe doświadczenie lub nawet szok. Dr Sharone Abramowitz, psychiatra, prezes Kalifornijskiego Towarzystwa Medycyny Uzależnień, tłumaczy, że pierwsze objawy mogą przypominać upojenie alkoholowe.

Co się dzieje z organizmem po odstawieniu alkoholu?
Co się dzieje z organizmem po odstawieniu alkoholu? (Pixabay)

Niepokój, przyspieszone bicie serca, mdłości i problemy ze snem, choć dokuczliwe, powinny ustąpić w ciągu kilku dni.

2. Tydzień bez alkoholu. Oto efekty

Gdy do tego dojdzie, można się spodziewać poprawy samopoczucia - normalizuje się tętno oraz ciśnienie krwi, poprawia się nawodnienie organizmu, a sen jest głębszy i przynosi regenerację organizmowi.

- Po kilku dniach zauważysz wzrost energii i większą jasność umysłu - zapewnia dr Mosquera.

Zdaniem specjalistów potrzeba zaledwie siedmiu dni abstynencji, by unormowały się kolejne funkcje organizmu. W tym czasie poprawia się wydolność układu odpornościowego i funkcjonowanie układu hormonalnego. Dodatkowo może wzrosnąć libido, ponieważ alkohol upośledza funkcje seksualne.

- Jeśli wcześniej piłeś dużo, to właśnie od tego momentu po odstawieniu alkoholu wątroba zaczyna się regenerować - podkreśla dr Mosquera.

Kolejne zmiany przychodzą wraz z następnymi tygodniami. Osoby, które rezygnują z alkoholu na miesiąc, mogą zaobserwować spadek masy ciała, lepsze funkcjonowanie układu trawiennego, unormowanie stężenia glukozy we krwi, a także poprawę kondycji skóry.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze