Trwa ładowanie...

Uważaj na ten napój. Zwiększa ryzyko pęknięcia tętniaka mózgu

Tętniaki wewnątrzczaszkowe stanowią najczęstszy rodzaj wad naczyniowych mózgu. Okazuje się, że picie niektórych napojów może doprowadzić do wystąpienia krwawienia podpajęczynówkowego, w czasie którego krew przedostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego.

spis treści

1. Co to jest tętniak mózgu?

Tętniak mózgu określany także mianem tętniaka naczyń mózgowych jest poważnym schorzeniem tętnic wewnątrzczaszkowych.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Szacuje się, że choroba ta dotyka 1-10,6 procent ludzi na całym świecie. Tętniak mózgu przez długi czas może nie dawać żadnych objawów klinicznych. U niektórych pacjentów schorzenie to może jednak objawiać się w postaci dolegliwości bólowych głowy, poszerzenia jednej ze źrenic, podwójnego widzenia, opadającej powieki, pogorszenia ostrości widzenia.

Wielu chorych dowiaduje się o chorobie dopiero w momencie pęknięcia tętniaka. Następstwem takiej sytuacji jest samoistny krwotok podpajęczynówkowy. Oprócz krwawienia podpajęczynówkowego zaobserwować można również następujące objawy:

2. Picie kofeiny oraz alkoholu a pęknięcie tętniaka

Najczęstszym czynnikiem, który prowadzi do przyspieszenia tempa powiększania się tętniaków, a także ich pękania jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Nie tylko wyczerpująca aktywność fizyczna powoduje wzrost ciśnienia tętniczego.

Ryzyko pęknięcia wybrzuszenia powstałego we fragmencie osłabionej tętnicy wewnątrzczaszkowej wzrasta również na skutek nadmiernego spożywania napojów kofeinowych oraz alkoholowych.

Badaniem tej zależności zajmowali się między innymi japońscy badacze. Azjatyckim naukowcom udało się dowieść, że największym ryzykiem pęknięcia tętniaka obarczone są te osoby, które sięgają w ciągu jednego dnia po kawę pięć lub więcej razy. Badanie to zostało przeprowadzone na 9941 osobach, a Japończycy poza częstotliwością picia kawy oceniali także wpływ pozostałych potencjalnych czynników.

Zależność między piciem napojów alkoholowych, a pękniętym tętniakiem wewnątrzczaszkowym badali z kolei naukowcy ze szpitali uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych. Specjaliści reprezentujący Brigham and Women's Hospital oraz Massachusetts General Hospital wzięli pod lupę dane 4701 chorych ze zdiagnozowanymi za pomocą badań radiologicznych tętniakami naczyń mózgowych.

Wyniki badań potwierdziły, że osoby spożywające alkohol obciążone są wyższym ryzykiem pęknięcia tętniaka wewnątrzczaszkowego.

3. Jakie są inne możliwe przyczyny pęknięcia tętniaka?

A co z innymi możliwymi przyczynami pęknięcia tętniaka naczyń mózgowych? Zespół badaczy z holenderskiego uniwersytetu publicznego Utrecht University, przyjrzał się ankietom wypełnionym przez 250 pacjentów, którzy doznali krwotoku podpajęczynówkowego.

Specjalistom udało się poznać 8 głównych czynników, mogących powodować krwawienie podpajęczynówkowe. Oto one:

  • wykonywanie wyczerpujących treningów (około 8 procent przypadków),
  • wydmuchiwanie nosa (około 6 procent przypadków),
  • uprawianie stosunku seksualnego (około 5 procent przypadków),
  • zaparcia, mocne parcie na stolec (około 4 procent),
  • spożywanie napojów zawierających kofeinę (około 4 procent przypadków),
  • zaskoczenie (około 3 procent przypadków),
  • uczucie silnego gniewu (około 2 procent przypadków).

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Tętniaki wewnątrzczaszkowe stanowią najczęstszy rodzaj wad naczyniowych mózgu.
Tętniaki wewnątrzczaszkowe stanowią najczęstszy rodzaj wad naczyniowych mózgu. (Adobe Stock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.