Wapń zwiększa ryzyko demencji - twierdzą naukowcy
Zapobiegają osteoporozie, ale mogą podnosić ryzyko demencji u kobiet. Suplementy diety zawierające wapń znalazły się na celowniku naukowców ze Szwecji. Wyniki okazały się zaskakujące.
1. Rola wapnia w organizmie
Wapń jest pierwiastkiem niezwykle ważnym dla funkcjonowania organizmu. Stanowi budulec kości. Jego właściwe stężenie zapewnia dobrze pracujące i sprawne mięśnie. Dzięki odpowiedniemu poziomowi tego pierwiastka nasz sen jest spokojny i zdrowy, nerwy ukojone, a nastrój – pogodny.
Niestety, choć naturalnych źródeł wapnia jest sporo (np. nabiał), to wiele osób boryka się z jego niedoborem. Często sięgają wtedy po suplementy diety. Najczęściej w takie preparaty zaopatrują się panie, licząc na uzupełnienie niedoborów i poprawę stanu zdrowia.
Syntetyczny wapń – owszem – wyrównuje braki w organizmie. Ma jednak – jak dowodzą szwedzcy naukowcy – ogromną wadę. Może podnosić ryzyko wystąpienia demencji starczej u kobiet. Sugerują to najnowsze badania.
2. Suplementy z wapniem - nieidealne
Naukowcy przeanalizowali informacje otrzymane od 700 kobiet, które przed rozpoczęciem badania nie wykazywały oznak demencji starczej. Uczestniczki badania były w wieku od 70 do 92 lat, a samo badanie rozpoczęło się w 2000 roku i trwało 5 lat. Jego wyniki znane są dopiero teraz.
Jak podają autorzy, w momencie rozpoczęcia badania w sumie 98 kobiet suplementowało wapń. W czasie jego trwania zespół naukowców wykonał szereg testów – w tym te dotyczące pamięci i logiki myślenia. Naukowcy przeprowadzili także komputerowe tomografie mózgu u 447 uczestniczek. Aż u 71 proc. z nich wykryto zmiany na substancji białej w mózgu.
3. Wyniki badań
Choć badanie szwedzkich naukowców nie wskazało jednoznacznego związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy działaniem wapnia a wystąpieniem demencji, to pokazało, że ryzyko demencji starczej było siedem razy większe u kobiet po udarze mózgu, które przyjmowały suplementy diety z wapniem, niż u pań, które również udaru doświadczyły, ale suplementów nie brały.
Co więcej – ryzyko wystąpienia demencji starczej pojawiło się trzykrotnie częściej u kobiet przyjmujących wapniowe suplementy, u których zaobserwowano zmiany w substancji białej w mózgu, niż u pań bez takich zmian, które suplementów nie brały.
Jeśli chodzi o wyniki wszystkich uczestniczek badania, to naukowcy podają, że przyjmowanie syntetycznego wapnia dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na demencję. Choć obniża możliwość wystąpienia osteoporozy.
Szwedzcy naukowcy wskazują, iż jego zbyt duża ilość może prowadzić do śmierci neuronów w mózgu i negatywnie wpłynąć na naczynia krwionośne.