Trwa ładowanie...

Suplement diety - tryb życia, funkcje, zapotrzebowanie

Avatar placeholder
16.04.2021 16:38
Suplementy diety służą jako uzupełnienie codziennego pożywienia.
Suplementy diety służą jako uzupełnienie codziennego pożywienia. (Zdjęcie suplementów w tabletkach i kapsułkach / Shutterstock)

Coraz więcej osób sięga po preparaty zawierające witaminy i składniki mineralne. Suplementy diety wydają się być bowiem doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z racji mało urozmaiconej diety są narażone na niedobory składników odżywczych. Czy preparaty witaminowe są nam jednak naprawdę potrzebne?

spis treści

1. Suplementy diety a tryb życia

Pożywienie, które codziennie dostarczasz do swojego organizmu, służy mu za źródło substancji odżywczych. Obecnie, pośpieszny tryb życia, stresy, niedospanie powodują, że w organizmie następuje niedobór witamin i minerałów. Ma to wpływ na nasze zdrowie i wygląd. W takich sytuacjach sięgamy po kupione w aptece suplementy diety. Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią naturalnych substancji odżywczych, dostarczanych w pożywieniu. Suplementy diety dla mężczyzn mają inny skład niż te dla kobiet. Warto wybrać taki preparat, który będzie odpowiedni do naszego wieku, płci i potrzeb.

2. Suplement diety - funkcje

Niektóre osoby zdają się zapominać, że główne składniki odżywcze organizm powinien czerpać z pożywienia. Zdrowa dieta dostarcza zazwyczaj wystarczającą ilość witamin i minerałów. Suplementy diety służą jako uzupełnienie codziennego pożywienia. Ich głównym zadaniem jest wyrównać niedobór witamin w organizmie. Jest to funkcja profilaktyczna. Suplementy diety nie mają właściwości leczniczych. Substancje odżywcze, wchodzące w skład suplementów, są tak dobrane by ich ilość odpowiadała dziennemu zapotrzebowaniu na dane składniki.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

3. Suplement diety - zapotrzebowanie

Naturalne suplementy diety są zalecane osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Niedobór witamin i minerałów może też nastąpić na skutek długotrwałego stresu i nieodpowiedniego sposobu odżywiania. Zdrowa dieta powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze. Suplementy diety zacznij spożywać gdy cierpisz na niedobór witamin w organizmie. Istnieją specjalne suplementy diety dla kobiet, które mają obfite miesiączki i mogą cierpieć na niedobór żelaza. Pamiętaj jednak, że wszystkie preparaty powinny być przyjmowane z umiarem. Duże ilości witaminy A lub cynku są toksyczne. Uzupełniając wapń nie zapomnij o magnezie. Nadmiar wapnia powoduje niedobory magnezu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze