4 z 5Przygotowanie karpia
- Karp jest zdrowy i stanowi cenny element zróżnicowanej diety, ale w dużym stopniu zależy to od sposobu jego przygotowania — mówi Ewa Jarosz, dietetyk. Jak zatem to zrobić, aby nie utracił właściwości prozdrowotnych?
- Karp, jak każda inna ryba, zachowa najwięcej wartości odżywczych, jeśli zostanie ugotowany na parze. W ten sposób unikniemy dużych strat witamin i składników mineralnych, a także zapewnimy organizmowi posiłek łatwy do strawienia — radzi Jarosz, nasz ekspert.
Najbardziej popularny sposób obróbki tej ryby to smażenie w panierce z jajka i bułki tartej. Ta metoda podnosi jednak wartość energetyczną dania, co nie jest bez znaczenia dla osób na diecie odchudzającej. Co więcej, sprawia ona, że ryba królewska staje się ciężkostrawna.
- Zdecydowanie osoby wymagające diety łatwostrawnej powinny unikać karpia smażonego w panierce. Do tej grupy na pewno zaliczane są: dzieci, osoby starsze, te z problemami trawiennymi, cierpiące na choroby trzustki, wątroby czy dróg żółciowych oraz zmagające się z przewlekłym stanem zapalnym jelit — sugeruje Jarosz, dietetyk.
Innym zdrowym sposobem przygotowania karpia, oprócz gotowania na parze, jest pieczenie.
- Warto upiec karpia w folii, udusić lub przygotować w galarecie z wywaru warzywnego, a jeśli smażyć, to najlepiej bez panierki. Warto unikać także przesalania, a zamiast tej przyprawy wykorzystać aromatyczne zioła — podkreśla Ewa Jarosz.
Zobacz też: Pozbędziesz się wystającego brzucha w kilka sekund. Banalnie prosty sposób