Trwa ładowanie...

Witamina B complex – właściwości, niedobór

Witamina B complex jest bardzo pożyteczna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nie każdy jednak wie, że termin B complex oznacza tak naprawdę zbiór witamin z grupy B. Witaminy B complex to związki chemiczne o różnej budowie, które cechuje idealna rozpuszczalność w wodzie. Witaminy z grupy B są labilne pod wpływem czynników środowiskowych (temperatura, światło, tlen) i nie kumulują się w organizmie z wyjątkiem witaminy B12, która gromadzi się, głównie w wątrobie oraz witaminy B1 gromadzonej w mięśniach. Witaminy B complex są rozpuszczalne w wodzie, więc wraz z moczem i potem usuwane są z organizmu, dlatego trzeba codziennie dostarczać je z pożywieniem lub w formie suplementów. Grupa witamin B complex aktywuje do działania pełen metabolizm komórkowy.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Właściwości witaminy B complex

Witamina B complex oznaczająca zbiór witamin z grupy B jest konieczna w trakcie rekonwalescencji, po operacjach. Zwiększone zapotrzebowanie jest również w czasie ciąży, ale i podczas laktacji. Witaminy B complex są także potrzebne przy nadkwasocie żołądka, przy kuracji lekami chemicznymi i przeczyszczającymi. Oczywiście grupa witamin B complex musi być podawana według ścisłych norm ustalonych przez Instytut Żywności i Żywienia. Niektóre witaminy z grupy B są syntetyzowane przez niektóre jelitowe bakterie.

Witamina B complex wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego
Witamina B complex wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego

Grupa witamin B complex określana również potocznie jako witamina B complex odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, czyli za zdrowie psychiczne. Inne funkcje, jakie posiadają witaminy B complex to dla przykładu łagodzenie nerwowego napięcia, bardzo pozytywnie wpływają na nastrój. Właściwie wszystkie witaminy z grupy B biorą udział w procesach metabolicznych np. biorą udział w procesie przyswajania węglowodanów, zamieniają glukozę na energię. Grupa witamin B complex wspiera sprawność umysłu, czyli sprawność intelektualną. Oprócz tego witaminy z tej grupy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i układu pokarmowego. Grupa witamin B complex to cały zestaw witamin z grupy B przykładowo:

  • Tiamina – wspomaga pracę układu naczyniowego
  • Ryboflawina – wspiera układ odpornościowy
  • Niacyna – bierze czynny udział w syntezie hormonów płciowych
  • Cholina – współtworzy strukturę komórek
  • Kwas pantotenowy – odpowiada za gospodarkę energetyczną w organizmie
  • Biotyna – wpływa na właściwy rozwój i wzrost organizmu
  • Inozytol – jest składnikiem lecytyny
  • Kwas foliowy – wspomaga pracę układu nerwowego, krwiotwórczego, odgrywa istotną rolę w metabolizmie.
Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu?
Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu? [7 zdjęć]

Witamina B poprawia pamięć. Gdy czujemy się zmęczeni, może to oznaczać, że nasz organizm ma niedobór...

zobacz galerię

2. Niedobór witamin B complex

Ponieważ grupa witamin B complex odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, dlatego też jej niedobór może powodować nie tylko drobne dolegliwości, ale też nieodwracalne zmiany w pracy narządów wewnętrznych. Szczególną uwagę na to, aby grupa witamin B complex była dostarczana we właściwych ilościach organizmowi, powinny zwracać osoby uzależnione od nikotyny czy alkoholu, ale także osoby, które żyją w permanentnym stresie. Brak witamin z tej konkretnej grupy może wpływać na przyśpieszenie infekcji czy procesów chorobowych.

To też warto wiedzieć

Gdy mamy do czynienia z niedoborem witaminy B complex, może dojść do zaburzeń w systemie nerwowym przykładowo pojawia się osłabienie, drżenie rąk, dystrofia mięśni. Niedobór witamin w tej grupy może też wpływać na częściej pojawiające się stany zapalne skóry. Zwiększa się też męczliwość oczu, pojawia się łzawienie czy nadwrażliwość na światło.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.