Trwa ładowanie...

Witamina C lewoskrętna

O witaminie C lewoskrętnej słyszał pewnie prawie każdy. Czym tak naprawdę jest? Czy witamina C lewoskrętna w ogóle istnieje? Czy jest to może tylko wymysł zielarzy i znachorów, którzy po prostu nie znają się na farmaceutyce i medycynie, a za jedną wizytę pobierają od 150 do 200 złotych? Wyjaśniamy, czym naprawdę jest witamina C lewoskrętna, skąd się wzięła i czy w ogóle istnieje.

Zobacz film: "Co jest najbogatszym źródłem witaminy C?"

spis treści

1. Witamina C lewoskrętna - witamina C

Witamina C to inaczej kwas l-askorbinowy i jest ona witaminą C prawoskrętną. Osoby głośno mówiące o witaminie C lewoskrętnej nie znają prawidłowego nazewnictwa oraz budowy chemicznej witaminy C. Można słyszeć także stwierdzenia, że witamina C prawoskrętna jest wręcz szkodliwa i źle przyswajalna, natomiast witamina C lewoskrętna jest niemal cudownym lekarstwem.

Jak więc wytłumaczyć fakt, że nie istnieje coś takiego jak witamina C lewoskrętna i witaminca C prawoskrętna? Ogólnie witamina C przyjmowana regularnie zwiększa odporność. Badania jednak dowiodły, że przyjmowanie witaminy C podczas istniejącej już infekcji nie skraca czasu jej trwania ani też nie łagodzi objawów. Tak więc witamina c przyjmowana regularnie zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie lub grypę.

2. Witamina C lewoskrętna - opis

Przechodzimy do opisania „witaminy C lewoskrętnej”. Witamina C, czyli inaczej kwas l-askorbinowy, jest prawoskrętna i jest to fakt, fakt który jest poparty badaniami.

Zobacz, jakie produkty są bogate w witaminę C
Zobacz, jakie produkty są bogate w witaminę C [10 zdjęć]

Kubek posiekanej czerwonej papryki zawiera trzykrotnie więcej witaminy C niż ta sama ilość pomarańczy....

zobacz galerię

Litera l w nazwie oznacza izometr o konfiguracji względnej L. Przekonanie, że istnieje witamina C lewoskrętna lub też, że tylko taka istnieje wynika po prostu z nieporozumienia, z niewiedzy lub z pomylenia nazewnictwa, które wzięło się z przypisania literze l właśnie lewoskrętności. Litera l w nazwie a lewoskrętność witaminy to są dwa odrębne pojęcia.

Zielarze oraz znachorzy tłumaczą jeszcze, że oznaczenie L pochodzi od łacińskiego laevus, czyli lewy. Nic bardziej mylnego. Nie można z powodu takiego wyjaśnienia nazwać witaminy C lewoskrętnej, ponieważ jest to właśnie pomylenie pojęć – konfiguracji względnej i skręcalności optycznej. Rozróżnianie witaminy C na prawoskrętną i lewoskrętną nie ma najmniejszego sensu. Kwas l-askorbinowy skręca światło spolaryzowane w prawą stronę!

Prawdziwa witamina C skręca w prawą stronę i zostało to zbadane eksperymentalnie oraz potwierdzone badaniami. Witamina C, która skręca swoje światło spolaryzowane w lewo, nie istnieje. Podsumowując: termin, którym dziś tak śmiało operuje wiele osób, czyli witamina C lewoskrętna, to po prostu nieprawda, która została przekuta w doskonały chwyt marketingowy, nazwę bez żadnego pokrycia.

Zobacz także:

3. Witamina C lewoskrętna - niedobór witaminy C

Niedobór witaminy C (jak już wiemy tej jednej witaminy C, która jest prawdziwa) może doprowadzić do niedokrwistości. Inne skutki uboczne, które biorą się z niedoboru witaminy C to: osłabienie, szybkie męczenie się, brak apetytu, skłonność do występowania siniaków, rozpulchnione i krwawiące dziąsła, trudności w gojeniu się ran otaz bóle mięśni i stawów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.