Trwa ładowanie...

Witamina C na zmarszczki

Stacja CBS News przedstawiła wyniki badań dotyczących zależności między przyjmowaniem witaminy C a powstawaniem zmarszczek. Okazało się, że dostarczanie organizmowi zalecanej dziennej dawki witaminy C zapobiega oznakom starzenia się skóry.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

spis treści

1. Dlaczego skóra się starzeje?

O tym, że nasza skóra się starzeje decydują przede wszystkim predyspozycje genetyczne, częste wystawianie skóry na działanie promieni UV, brak nawilżania skóry, palenie papierosów i zła dieta. W przypadku tego ostatniego czynnika kluczowa jest właśnie witamina C. Jej niedobór wysusza skórę i prowadzi do zmarszczek.

2. Witamina C a zmarszczki

Przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 4 tysiące kobiet między 40 a 74 rokiem życia. U każdej za pomocą badania dermatologicznego sprawdzono szybkość, z jaką starzeje się skóra. Wyniki potwierdziły, iż uczestniczki badania, których dieta zawierała zbyt małą ilość witaminy C, miały więcej zmarszczek od pozostałych. Wiąże się to z faktem, iż witamina C działa korzystnie na naszą skórę: bierze udział w syntezie jej ważnego budulca - kolagenu i zapobiega działaniu wolnych rodników.

3. Sposób na młodą skórę

Aby spowolnić proces starzenia wystarczy codziennie spożywać zalecaną dawkę witaminy C. Dla mężczyzn wynosi ona 90 mg, a dla kobiet – 75 mg. Zapotrzebowanie wzrasta, jeśli palimy papierosy. Wynika to z niekorzystnego wpływu toksyn na nasz organizm. Z tego względu palacze powinni przyjmować więcej witaminy C (125 mg mężczyźni, 110 mg kobiety) w spożywanej żywności lub w postaci suplementów diety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.