Witamina E poprawia pamięć!
Według najnowszych wyników badań, zwiększony poziom wszystkich związków chemicznych wchodzących w skład witaminy E w organizmie ogranicza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w późniejszym wieku. Odkrycie to sugeruje, że odpowiednia suplementacja witaminy E może zapobiec pogorszeniu się funkcji poznawczych, które nasila się wraz z wiekiem.
1. Badania nad właściwościami witaminy E
Witamina E nazywana jest "witaminą młodości". To grupa ośmiu naturalnych składników. Większość badań związanych z chorobą Alzheimera skupia się na jednym z komponentów witaminy E – tokoferolu. Niektórzy naukowcy podejrzewali jednak, że wszystkie związki chemiczne wchodzące w skład witaminy E mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Badania nad właściwościami ochronnymi witaminy E przeprowadzono w Sztokholmie, a dokonali tego naukowcy szwedzcy w połączeniu z badaczami z Włoch.
Do badań naukowcy zebrali grupę 232 osób biorących udział w ogólnokrajowym badaniu dotyczącym starzenia się i demencji. Wszyscy uczestnicy badania mieli ponad 80 lat. U początku testów nie zaobserwowano u nich objawów demencji starczej. Po sześciu latach w grupie badanych zdiagnozowano 57 przypadków choroby Alzheimera.
W celu określenia poziomu wszystkich związków chemicznych wchodzących w skład witaminy E w organizmie, badanym pobrano krew na początku i przy końcu badań. Następnie porównano stan zdrowotny osób z wysokim poziomem witaminy E we krwi z osobami, u których stężenie substancji było niskie. Chciano w ten sposób sprawdzić, czy zawartość witaminy ma związek z demencją starczą.
2. Witamina E a demencja starcza
W wyniku analizy okazało się, że wyższy poziom wszystkich związków będących składnikami witaminy E przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia demencji starczej. Wziąwszy pod uwagę inne czynniki mogące wpływać na wynik badań, naukowcy oszacowali, że witamina E może obniżyć ryzyko otępienia starczego o 45-50 proc., w zależności od tego, który składnik witaminy ma największe stężenie we krwi.
Naukowcy twierdzą, że ochronne działanie witaminy E jest skutkiem połączenia właściwości różnych jej form. Tokoferol nie jest jedynym aktywnym związkiem w tej grupie. Wyłączna suplementacja tej formy witaminy E nie jest więc uzasadniona. Zasadność zażywania tokoferolu jest tym bardziej podważana, iż inne niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że wysoka dawka tej substancji może być szkodliwa, a nawet śmiertelna.
Takie odkrycie podkreśla potrzebę zbalansowanej suplementacji diety. Warto jest wzbogacać dietę o witaminy i inne składniki odżywcze. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które znajdują się w zwiększonej grupie ryzyka różnorodnych chorób. Należy pamiętać jednak, aby zachować przy tym zdrowy rozsądek.
Gdzie znajdziemy witaminę E? Najwięcej znajduje się jej w oleju słonecznikowym, rybach, drobiu, migdałach i orzechach laskowych, mleku i jego przetworach oraz warzywach takich jak, np. szpinak, papryka, pomidory, brokuły.