Trwa ładowanie...

Witaminy na włosy

Avatar placeholder
21.01.2019 15:00
Witaminy na włosy
Witaminy na włosy

Wpływ witamin na włosy jest nieoceniony. Jeżeli odpowiednie odżywianie połączymy z właściwą pielęgnacją, nie musimy się martwić o stan naszych włosów. Dieta bogata w witaminy i minerały zapewni włosom prawidłową grubość, szybkość rośnięcia i zadba o ich fizjologiczny skład biochemiczny. Jeżeli włos jest słaby i wypada, może to świadczyć o niedożywieniu jakościowym lub ilościowym. Witaminy wpłyną nie tylko na włosy, ale też na paznokcie.

1. Jakie witaminy i mikroelementy na włosy?

Witaminy a włosy – istnieje między nimi wyraźna zależność. Niedobór witamin odzwierciedla się w stanie i kondycji włosa. Staje się on suchy, łamliwy, ma podatne na rozdwojenia końcówki. Witamina A odgrywa istotną rolę. Jej nadmiar jest równie niebezpieczny, jak niedobór. Zaburzenia w ilości tej witaminy wpływają negatywnie na włosy, skórę i wzrok.

  • Osoby z niedoborem witaminy A narzekają na wypadające włosy, które są też suche, łamliwe i słabe. Skóra zmienia się, miejscami pojawia się hiperkeratoza, czyli skóra ropuchy. Brak witaminy A może doprowadzić do nocnej ślepoty i zmian w rogówce.

Mikroelementy – od nich zależy to czy włosy będą rosły. Cynk, żelazo i miedź należy dostarczać w codziennej diecie. Szczególnie polecane są osobom, które pragną zapuścić włosy. Mikroelementy przyspieszą ich wzrost.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
  • Niedobór cynku w organizmie wywołuje hiperkeratozę skóry i zwiększa wypadanie włosów. Niestety, cynk jest słabo przyswajalny przez nasz organizm. Dokładniej mówiąc, to co dostajemy z pokarmem, wchłania się zaledwie w 1/6. Pozostałą część wydalamy z potem, kałem i moczem.
  • Niedobór miedzi prowadzą do odbarwień i zmian strukturalnych we włosach.
  • Niedobór żelaza odpowiada za łysienie. U kobiet może wystąpić sideropenia, która z czasem przekształca się w rozległe łysienie.

Aminokwasy – witaminy na włosy i paznokcie, połączone z aminokwasami powodują, że włosy rosną, wydłużają się. Niedobór aminokwasów może powodować uczucie suchości i łamliwości, łysienie rozlane lub utratę połysku na włosach.

Węglowodany – wpływ witamin na włosy jest niepodważalny. Jednak by włosy miały energię, potrzebne są węglowodany. Dlatego w codziennych posiłkach nie powinno ich zabraknąć. Dzięki nim włosy charakteryzują się szybkim wzrostem.

Rola witamin dla włosów jest niezastąpiona. W okresie zimowym, niestety jedzenie jest uboższe w witaminy. Dlatego warto pomyśleć o suplementach diety. Pomogą one wyrównać poziom witamin i mikroelementów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze