Właściwości tamaryndu, czyli owocu indyjskiego drzewa, które można kupić w Polsce
Tamarynd to owoc drzewa pochodzącego z Indii. Nadaje on każdej potrawie specyficzny, słodko-pikantny smak. Jest źródłem błonnika, składników mineralnych oraz witamin. Znalazł on również zastosowanie w medycynie. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze niesie ze sobą stosowanie tego naturalnego środka.
1. Wspiera trawienie
Tamarynd jest składnikiem wielu tradycyjnych środków przeczyszczających. Stosowany jest także w leczeniu glist jelitowych u dzieci. Jego miąższ jest skarbnicą błonnika, dzięki czemu przyjmuje się go przy zaparciach. Tamarynd wspiera trawienie oraz leczy refluks żołądkowo-przełykowy. Jest także skuteczny w leczeniu biegunki.
2. Zapobiega nowotworowi okrężnicy
Ten indyjski owoc, o kształcie strąków, zawiera również kwas winowy, który jest silnym antyoksydantem. Chroni on organizm przed rozwijaniem się wolnych rodników. Jego składniki wspierają błonę wyścielającą jelita, dzięki czemu działają jak tarcza przed atakiem rakotwórczych komórek.
3. Kontroluje ciśnienie tętnicze
Tamarynd jest źródłem potasu, który reguluje poziom ciśnienia we krwi. Dzięki niemu w organizmie utrzymuje się równowaga płynów. Kolejnym składnikiem tego owocu jest żelazo – pierwiastek odpowiedzialny za produkcję czerwonych krwinek.
4. Wpływa na poziom cholesterolu
Dzięki przeciwutleniaczom oraz błonnikowi tamarynd wpływa na regulację poziomu cholesterolu we krwi. Chroni także serce przed wieloma szkodliwymi czynnikami. W związku z tym polecany jest osobom o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób układu krążenia.
5. Chroni oczy
Jednym ze składników tamaryndu jest witamina A, która odgrywa ważną rolę w procesie widzenia. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Tamarynd chroni i nawilża, więc stosowany jest także w produkcji kropel do oczu. Pomoże także napar – picie zaparzonych owoców zapobiega bowiem infekcjom oczu.
6. Wspiera odporność
Tamarynd w medycynie naturalnej stosowany jest jako środek wspierający leczenie szkorbutu, przeziębienia i fluorozy. Dzięki zawartości witamin oraz soli mineralnych obniża także gorączkę. 100 g tamaryndu zawiera 36 proc. dziennej dawki tiaminy (witaminy B1), 23 proc. dawki żelaza i magnezu oraz 16 proc. dziennego zapotrzebowania na fosfor.
7. Pozytywny wpływ na skórę
Ten słodko-pikantny owoc zawiera antyoksydanty odpowiedzialne za zwalczanie szkodliwych wolnych rodników, co wpływa na zachowanie młodego wyglądu. Owoc przyspiesza gojenie uszkodzeń naskórka oraz redukuje drobne zmarszczki. Pomaga także w leczeniu oparzeń oraz w zwalczaniu infekcji skórnych.
8. Jak stosować tamarynd?
Tamarynd możemy używać jako dodatek do zup, dań oraz napojów. Kupimy go w sklepie internetowym. 400 g drylowanego tamaryndu kosztuje ok. 10 zł.