Woda destylowana - czym jest i czy wolno ją pić?
Choć wyglądem nie różni się od zwykłej wody, smakuje inaczej. Jest mdła i bez charakterystycznego posmaku. Mowa o wodzie destylowanej. Sprawdź, czy można ją bezpiecznie pić.
1. Czym jest woda destylowana?
To po prostu woda oczyszczona z metali ciężkich, bakterii czy związków chemicznych, takich jak pestycydy czy azotany. Oczyszczanie to odbywa się w drodze destylacji – metody znanej już w starożytności i wykorzystywanej do odparowywania wody pitnej ze słonej wody morskiej.
Czym jest owa destylacja? To najstarszy sposób oczyszczania życodajnego płynu. Polega na podgrzewaniu wody do temperatury wrzenia, a następnie na kondensacji pary wodnej i schłodzeniu jej. W ten sposób powstaje czysta, nieco mdła w smaku woda.
Nie zawiera zbędnych i szkodliwych substancji, ale bywa także pozbawiona odpowiedniej ilości minerałów takich, jak potas, magnez czy wapń. Czy można zatem ją pić?
2. Mity dotyczące wody destylowanej
Wokół wody destylowanej narosło wiele mitów. Owszem, prawdą jest, że tak przygotowana woda cechuje się mniejszą zawartością substancji mineralnych, ale aby rozumieć, dlaczego tak się dzieje, należy przyjrzeć się procesowi powstawania deszczówki.
Krążąca w przyrodzie woda, po przejściu w stan parowy, nie zawiera minerałów. Nabiera ich dopiero, gdy skropli się i spadnie na ziemię - minerały szczególnie oddają skały. Dlatego też to właśnie wody głębinowe zawierają najwięcej pierwiastków potrzebnych do życia.
Czysta woda, nie zawierająca dodatkowych składników, nie ma charakterystycznego smaku wody. Jest mdła. Przeciwnicy jej spożywania twierdzą, że ma działanie, które może doprowadzić do "wypłukiwania" z organizmu magnezu czy potasu.
Warto jednak wziąć poprawkę na to, że składniki mineralne człowiek pozyskuje głównie z pożywienia i picie wody deszczowej nie jest w stanie w 100 procentach tych składników z organizmu wyeliminować.
Podobnie się dzieje w przypadku wody destylowanej. Nie ma ona kontaktu z innymi elementami przyrody i dlatego nie jest zmineralizowana. Nie oznacza to jednak, że nie można jej pić. Należy robić to z rozwagą i tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy nie mamy dostępu do żadnego innego źródła wody pitnej.
3. Zalety i wady picia wody destylowanej
Woda oczyszczona za pomocą destylacji jest pozbawiona metali ciężkich i innych substancji, które mogą szkodzić zdrowiu, np. siarki, ołowiu, osadu (popularnie zwanego kamieniem). Nie zawiera także bakterii i drobnoustrojów mogących bytować w wodzie, także kranowej.
Po destylacji z wody eliminowany jest także chlor, używany w oczyszczalniach do uzdatniania wody i nadający jej charakterystyczny posmak i zapach.
Woda destylowana wykorzystywana jest także w medycynie, np. do przygotowywania roztworów do iniekcji.
Niestety, wadą tego typu wody jest jej wysoka kwasowość, na poziomie ok. 7 pH. Może to prowadzić do zakwaszenia organizmu. Ryzyko to można jednak wyeliminować, spożywając mniej kwaśne posiłki.
Wodę destylowaną można kupić w sklepie, zazwyczaj jest dostępna w pięciolitrowych butelkach. Najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle.