5 z 6Co pić?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) picie wody butelkowanej nie daje korzystniejszych efektów zdrowotnych niż picie czystej "kranówki" (Archiwum WP)
Dietetyk dr Krystyna Pogoń: W wodach mineralnych podaje się ogół zawartych minerałów. Brakuje szczegółowych informacji, jakie konkretne pierwiastki są w nich zawarte. Można przyjąć, że im więcej ich mamy w wodzie, tym jest ona korzystniejsza. Jeżeli w naszej diecie brakuje nam magnezu, to należy poszukać takiej wody, która będzie miała wyższą zawartość tego minerału. Analogicznie robimy to z innymi pierwiastkami.
- Jeśli woda ma nam służyć głównie do ugaszenia pragnienia, to lepiej wybrać źródlaną (niskomineralizowaną) albo stołową (powstaje z połączenia mineralnej i źródlanej). Ich skład nie różni się znacznie od wody, która leci z naszych kranów.
- Co innego woda lecznicza. Tę zazwyczaj zaleca lekarz, bo to tzw. woda do zadań specjalnych. Działa jak lekarstwo dzięki sporemu stężeniu pewnych pierwiastków (np. wapnia, sodu, żelaza, bromu, jodu) lub obecności składników swoistych, takich jak dwutlenek węgla czy związki siarki. Ze względu na te właściwości lepiej się nią zatem nie opijać bez umiaru.
Sprawdź koniecznie: Co się stanie gdy zastąpisz napój gazowany wodą?