Trwa ładowanie...

Właściwości wody - picie wody, odwodnienie, wpływ na organizm

Woda to podstawowa substancja, bez której niemożliwe byłoby życie i funkcjonowanie człowieka. Woda wypełnia nasz organizm (aż w 75%) lecz także, w ogromnym stopniu zajmuje powierzchnię naszej planety. Właściwości wody mają pozytywny wpływ na cały nasz organizm - kondycję, stan skóry i organów wewnętrznych.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

spis treści

1. Dlaczego pijemy wodę?

Organizm potrzebuje wody, ponieważ odwodnienie wzmaga poczucie zmęczenia. Woda doskonale gasi pragnienie. Tkanka mózgowa w większości składa się z wody, podczas odwodnienia umysł i ciało narażone są na zaburzenia, np. stajemy się bardziej podatni na stres. Ponadto właściwości wody korzystnie wpływają na ludzki układ krwionośny. To dzięki właściwościom wody serce może efektywnie pompować krew. Niezastąpiona substancja odgrywa ważną rolę w transporcie krwi z tlenem do komórek ludzkiego ciała.

10 sposobów, by pić więcej wody każdego dnia
10 sposobów, by pić więcej wody każdego dnia [11 zdjęć]

Nawodnienie organizmu jest ważne dla zdrowia, szczupłej sylwetki, pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia.

zobacz galerię

2. Na czym polega odwodnienie organizmu?

Aby zapobiec odwodnieniu zaleca się regularne picie wody, w ciągu dnia nie powinno się spożyć jej mniej niż 1,5 litra. Picie wody korzystnie wpływa na pracę nerek i zapobiega problemom z nerkami, np. przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych. Woda rozcieńcza sole i minerały zawarte w moczu, które tworzą twarde kryształki zwane kamieniami nerkowymi. To jednak niejedyne właściwości wody.

Odwodniony organizm rozpoczyna wchłanianie wody z organizmu, w ten sposób jelito wysycha i utrudniony zostaje proces wydalania toksyn. Właściwości wody odgrywają ważną rolę jako składnik śluzu. Dzięki wodzie zapobiega on tarciu organów wewnętrznych i kości w stawach. Co ważne, właściwości wody zapewniają termoregulację ciała, poprzez pot schładza powierzchnię ciała, pochłania ciepło i rozprowadza je.

Właściwości wody mają wpływ na nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie
Właściwości wody mają wpływ na nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie

3. Wpływ wody na organizm

W rozcieńczonym moczu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstania kamieni. Woda to także sprzymierzeniec wszystkich, którzy dbają o linie. Właściwości wody przyśpieszają metabolizm i zmniejszają łaknienie. Ze względu na właściwości wody zaleca się spożycie szklanki chłodnej wody przed posiłkiem. W ten sposób zmniejszysz apetyt i zjesz mniej, zaś organizm zostanie pobudzony do metabolizmu co dodatkowo wpłynie na spalenie kalorii.

Także podczas wysiłku fizycznego, treningu, wzrasta zapotrzebowanie na płyny, a właściwości wody odgrywają kluczową rolę. Woda, zwiększa energię i doskonale sprawdzi się podczas ćwiczeń. Spożywanie wody zapobiega skurczom mięśni i dodatkowo je nawilża, co wpływa na zwiększenie wydajności organizmu i możliwość dłuższego wykonywania ćwiczeń.

To musisz wiedzieć

Każda kobieta chciałby być piękna i młoda, z tego powodu często sięga po drogie specyfiki, mające uchronić przed zmarszczkami. Czasami, aby poprawić kondycję skóry wystarczy wykorzystać właściwości wody i sięgać po nią regularnie. Woda to naturalny kosmetyk upiększający. Odwodniona skóra jest podatna na powstawanie zmarszczek – uzupełnienie poziomu wody nawilży i wygładzi skórę.

Właściwości wody to również wspomaganie procesu trawienia oraz pomoc przy usunięciu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Niezastąpioną rolę odgrywa także w procesie życia, jako składnik śliny. Woda redukuje cholesterol, poprawia funkcjonowanie wątroby, pomaga zwalczyć gorączkę oraz odgrywa rolę w procesie wzrostu czerwonych krwinek.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.