Woda z ryżu - przepis, właściwości, zastosowanie
Działa jak tonik, łagodzi podrażnienia skóry i pomaga na biegunki. Nie wylewajmy jej pochopnie. Właściwości wody z gotowania ryżu mogą nas zaskoczyć.
1. Woda ryżowa - co to jest?
By uzyskać cenny płyn, należy pół szklanki ryżu zagotować w kilku szklankach filtrowanej albo przegotowanej wody. Płynu nie wylewamy, a przelewamy do szklanego słoiczka. Po ostygnięciu przechowujemy w lodówce, maksymalnie przez trzy dni.
Drugi przepis jest prostszy. Nie musimy ryżu gotować, wystarczy zalać ziarenka ciepłą wodą i odstawić na kilka godzin. Do przygotowania leczniczego napoju najlepiej nadaje się ryż brązowy lub ekologiczny. Ze względu na cenne substancje odżywcze, taką miksturą możemy smarować twarz, skórę i włosy. A gdy do szklanki z wodą ryżową dodamy szczyptę soli, zamienimy ją w "lek" na biegunki. Płyn należy wtedy pić co kilka godzin.
2. Na nudności i wymioty
Ryż to cenne źródło węglowodanów, które dostarczają nam energii. To również źródło potasu, magnezu, żelaza i cynku. Potas reguluje ciśnienie krwi, magnez wpływa kojąco na nerwy, a dzięki cynkowi mamy lepszą odporność.
Witamina E zawarta w ryżu, zwana witaminą młodości, chroni przed wolnymi rodnikami. Ryż zawiera też błonnik, a więc wspomaga trawienie. Dostarcza też organizmowi witamin z grupy B.
Woda z ryżu jest pomocna, gdy pojawią się problemy z układem pokarmowym - w przypadku biegunek, nudności czy wymiotów.
Kubek ciepłej wody ryżowej wypity rano dostarcza energii. To znany na świecie naturalny napój energetyczny. W Meksyku pija się go z cynamonem, w Azji z solą.
3. Ryżowa woda na skórę
Wodę po ryżu z powodzeniem można wykorzystywać w zabiegać kosmetycznych. Skóra przecierana ryżowym tonikiem zyskuje zdrowy wygląd, staje się miękka i jędrna. Kosmetyk łagodzi podrażnienia i zamyka pory na twarzy. Polecana jest więc do cery mieszanej i skłonnej do trądziku.
Dzięki płukankom z wody ryżowej włosy nabierają blasku. Stają się bardziej elastyczne. Taką odżywkę poleca się szczególnie do rozdwajających się, suchych i zniszczonych kosmyków.