Dlaczego warto pić wodę? Rola wody i korzyści zdrowotne z jej picia
Woda jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu. Stanowi średnio 60% masy ciała (u kobiet 51%). Zawartość wody w organizmie zmienia się z wiekiem: w chwili narodzin wynosi aż ok. 75%, natomiast pod koniec życia jest o wiele mniejsza. Dlaczego picie wody jest tak ważne i jakie są związane z tym zalecenia?
1. Rola wody w organizmie
Nieprzypadkowo mówi się, że woda jest źródłem życia. O ile bez jedzenia można przeżyć około miesiąca, bez wody człowiek nie wytrzyma dłużej niż kilka dni. Dlatego szokujący wydaje się fakt, że 1,1 mld ludzi, a więc co szósty mieszkaniec Ziemi, nie ma dostępu do czystej wody. Z tego powodu co minutę umiera sześcioro dzieci.
Woda służy przede wszystkim do usuwania toksyn z organizmu i utrzymywania stałej temperatury ciała. Organizm nie jest w stanie magazynować wody. Tymczasem traci ją na wiele różnych sposobów.
Po pierwsze są to utraty fizjologiczne związane z oddychaniem, poceniem się, oddawaniem moczu i stolca. Do tego dochodzi utrata wody wynikająca ze wzmożonego wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury ciała lub otoczenia.
Woda jest jedynym niezbędnym dla organizmu napojem. Woda mineralna posiada powszechnie uznane właściwości. Należy ją pić w zależności od potrzeb.
Woda słabo mineralizowana jest zalecana do przygotowywania napojów, a silniej mineralizowana np. w celu zwiększenia poziomu magnezu lub wapnia albo dla poprawienia trawienia.
1.1. Zapotrzebowanie organizmu na wodę
Uczucie pragnienia jest późnym sygnałem alarmowym. Pojawia się, gdy w organizm odczuwa już brak wody. Dlatego nie należy czekać z piciem do momentu, aż poczujemy pragnienie. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie (więcej, jeżeli uprawiasz sport). Aby osiągnąć ten pułap, próbuj na zmianę różnych rodzajów wody: gazowanych lub niegazowanych, pij ze szklanki i z butelki.
Należy codziennie dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, ponieważ od niego zależy:
- witalność i energia,
- stan cery,
- dobre samopoczucie.
Poza właściwościami oczyszczającymi organizm, woda jest również niezbędna dla właściwej pracy jelit: stolec musi być dostatecznie nawodniony (błonnik pomaga wchłaniać wodę). Podczas odchudzania i nie tylko, dobrze jest wyrobić w sobie nawyk sięgania po szklankę wody, kiedy odczuwamy lekki głód. Bez dostarczania kalorii pomoże nam to „oszukać” uczucie głodu.
2. Korzyści z picia wody
Życie bez wody nie jest możliwe. Aby to zrozumieć, wystarczy sobie uświadomić, że średnio w ponad połowie nasz organizm składa się z wody.
Woda stanowi około 75–80% masy ciała noworodka. U osób starszych jej ilość jest mniejsza – stanowi odpowiednio 46% masy ciała kobiet i 54% – mężczyzn. Woda dostarcza nam ważnych składników mineralnych.
Jest niezbędna do zachodzenia wszelkich reakcji chemicznych w naszym organizmie, przez co między innymi umożliwia działanie enzymów trawiennych oraz wchłanianie składników pokarmowych w jelitach.
Picie wody znakomicie oczyszcza organizm z toksyn oraz zwalcza cellulit (wspomaga spalanie tłuszczu).
Uregulowane spożywanie wody ponadto zwalcza różne dolegliwości:
zaparcia , rozstroje żołądka, wzdęcia brzucha , bóle brzucha spowodowane często złą dietą (nieregularnymi posiłkami jedzonymi w pośpiechu i stresie, zbyt obfitymi i zanadto przyprawionymi).
Ostatnio udowodniono, że regularne picie wody powoduje chudnięcie. Badania zostały przeprowadzone w 2006 roku przez dr. Jodi Stookey z Oakland Research Institute.
Wypijanie wody zamiast innych napojów (soków, oranżady, słodkich herbat, napojów kolorowych) – nawet bez stosowania żadnej diety – prowadzi do utraty 2 kg w ciągu roku. Nie jest to oszałamiająca liczba, ale dzięki takim małym zmianom w sposobie żywienia człowiek uczy się dobrych nawyków żywieniowych, co procentuje w dalszych pokoleniach.
W ciągu dnia nasz organizm traci około 2,5 litra wody. Wydalamy ją wraz z potem, moczem, przez skórę, układ pokarmowy i płuca. Aby uzupełnić te straty, powinniśmy codziennie przyjmować odpowiednią ilość wody (ok. 2,5 litra):
1,5 litra + 0,05 litra na każdy kg masy ciała powyżej 20 kg
Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę zależy nie tylko od masy ciała, lecz także od trybu życia danej osoby. Sportowcy oraz osoby pracujące w wysokich temperaturach powinni wypijać nawet do 4–5 litrów wody dziennie.
2.1. Picie wody w lecie
Picie wody w ciągu dnia przez wiele osób jest bagatelizowane, ale należy sobie zdać sprawę, że jeśli nie zapewnimy organizmowi wystarczającej ilości wody, narażamy się na osłabienie i pogorszenie samopoczucia.
Z czasem pojawią się kłopoty z oddychaniem i utrzymaniem właściwego ciśnienia krwi, zmniejszy się produkcja śliny. Aby temu zapobiec, warto pamiętać o wypijaniu większej ilości wody, zwłaszcza gdy jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie, czyli:
- w czasie upałów,
- podczas chorób przebiegających z gorączką, biegunką lub wymiotami,
- w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.
W okresie letnim bardzo często zalecana jest jednodniowa dieta wodna, która służy organizmowi jak oczyszczająca pauza.
Najczęściej polega na wypiciu 2–2,5 litrów wody niegazowanej w ciągu dnia z ziołami lub herbatkami oczyszczającymi, które można dostać w sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach.
Zamiast wody ziołowej można pić ciepłą wodę z cytryną (połowa na szklankę) i miętą oraz 1 łyżką miodu na 0,5 litra wody do smaku. Natomiast jeśli ktoś poczuje spadek sił w ciągu dnia, zalecane jest spożycie świeżego soku owocowo-warzywnego, który nasyci i doda energii.
Długotrwałe głodowanie nie jest sprzyjające dla organizmu i niepolecane przez specjalistów, ale jednodniowa kuracja oczyszczająca z zastosowaniem wód wysokozmineralizowanych, jak np.:
- Piwniczanka,
- Galicjanka,
- Staropolanka,
- Polanica Zdrój,
Warto włączyć także kurację z wykorzystaniem herbatek oraz soków owocowo-warzywnych, bo to doda nam lekkości i energii. Woda bowiem syci, reguluje, eliminuje wolne rodniki, korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego pH skóry.
Jeszcze parę porad praktycznych! Jakie wody dostępne na rynku polskim polecane są dla określonych grup ludności?
- Woda z wysoką zawartością wodorowęglanów (600 mg/l) jest polecana dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, z nadkwasotą: MUSZYNIANKA, POLANICA ZDRÓJ, PIWNICZANKA, MULIT VITA, STAROPOLANKA.
- Woda z wysoką zawartością sodu (powyżej 50 mg/l) przeznaczona jest dla osób pracujących fizycznie, w stanach chorobowych przebiegających z gorączką, w przewlekłej biegunce, wymiotach: MAZOWSZANKA, MUSZYNIANKA, MULTI VITA, VERONI MINERAL, STAROPOLANKA, POLANICA ZDRÓJ.
- Woda z niską zawartością sodu (poniżej 20 mg/l) jest przeznaczona dla osób z chorobami naczyniowo-sercowymi, ze schorzeniami nerek i dla małych dzieci: NAŁĘCZOWIANKA, ŻYWIEC ZDRÓJ, JURAJSKA, USTRONIANKA, GERBER, KROPLA BESKIDU.
- Woda z wysoką zawartością wapnia (powyżej 150 mg/l) jest polecana dla osób w podeszłym wieku i dla sportowców, kobiet w okresie menopauzy i ludzi aktywnych fizycznie: KRYNICZANKA, STAROPOLANKA, GALICJANKA, POLANICA ZDRÓJ.
- Woda z wysoką zawartością magnezu (powyżej 70 mg/l) jest przeznaczona dla tych ludzi, którzy mają cukrzycę, problemy z układem sercowo-naczyniowym, i dla osób podczas stresu, przemęczenia, również otyłych, dla kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne: MUSZYNIANKA, PIWNICZANKA, SŁOTWINKA, ŻUBER, GALICJANKA.