Trwa ładowanie...

Wody do picia – na którą się zdecydować?

Avatar placeholder
20.12.2018 12:09
Woda z butelki
Woda z butelki (123RF)

Stanowi 70 proc. naszego ciała i jest doskonałym suplementem wielu minerałów. Większość lekarzy zaleca wybierać te wody, które posiadają od 50 do 100 mg magnezu. Wyróżnia się wody mineralne, źródlane, lecznicze, stołowe, gazowane i niegazowane. Dziennie powinniśmy wypijać dwa, a nawet trzy litry. Czym się od siebie różnią i jaką wybrać do picia?

1. Woda mineralna – bogata w minerały

Woda mineralna zawiera wiele pierwiastków, takich jak potas, magnez i sód. Są to elektrolity, dzięki którym organizm prawidłowo funkcjonuje. Regularne picie na pewno wzmocni odporność i poprawi samopoczucie. Ma co najmniej 1000 mg minerałów na litr, co oznacza, że jest średniozmineralizowana. Świetnie nadaje się do picia podczas upałów, ponieważ uzupełnia braki składników mineralnych, które tracimy razem z potem.

 

2. Woda źródlana – do parzenia kawy i herbaty

Wody źródlane są wydobywane z krystalicznych źródeł. Posiadają mniej składników mineralnych, ale ze względu na miękką i lekką konsystencję nadają się do parzenia kawy i herbaty. Wody te zalecane są dla dzieci. Jest to „napój” niskozmineralizowany, ponieważ zawiera mniej niż 500 mg minerałów na litr.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

3. Woda stołowa – idealna na zgaszenie pragnienia

Woda stołowa powstaje na skutek zmieszania wody źródlanej z mineralną lub z przefiltrowaną wodociągową. Mimo, że posiada mało składników mineralnych, doskonale gasi pragnienie.

4. Woda lecznicza na poprawę metabolizmu

Pochodzą ze źródeł leczniczych i są doskonałe na problemy z trawieniem i przy chorobach żołądka. Ten gatunek wody powinniśmy spożywać jedynie na zalecenie lekarza. Przyjmowana w zbyt dużych dawkach może negatywnie wpłynąć na organizm. Zaliczana do wód wysokozmineralizowanych posiada nawet 23000 mg pierwiastków na litr.

5. Woda gazowana czy niegazowana – na którą się zdecydować?

Wodę gazowaną poleca się przedem wszystkim po wysiłku fizycznym, gdyż szybciej od niegazowanej pobudza produkcję moczu, a tym samym pomaga usunąć toksyny z organizmu.

Obecny w wodzie gazowanej dwutlenek węgla po wchłonięciu do krwi pobudzi układ krążenia oraz system oddechowy. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na picie wody z bąbelkami. Osoby mające problemy żołądkowe, cierpiące na niestrawność, refluks żołądkowo-przełykowy, zaparcia i wzdęcia nie powinny pić takiej wody.

Nie jest także zalecana małym dzieciom, ponieważ może wywołać bóle brzucha. Dlatego też, cierpiący na problemy z trawieniem powinni decydować się na napój niegazowany.

6. Czy można pić wodę z kranu?

Do naszych mieszkań woda dociera niezbyt czystymi rurami. Dlatego też przed spożyciem wody z kranu, warto zwrócić uwagę na jej kolor, zapach i klarowność. Większość zmian w wodzie spowodowana jest obecnością w rurociągach związków chemicznych, organicznych i osadu. Przed spożyciem kranówki zaleca się więc przefiltrowanie jej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze