Wpływ żurawiny na zdrowie człowieka
Moda na produkty zawierające w swoim składzie żurawinę zapanowała już jakiś czas temu w Ameryce, a teraz dociera również do państw europejskich. Wpływ mają na to niewątpliwie najnowsze doniesienia naukowców, którzy odkrywają coraz więcej jej pozytywnych dla zdrowia właściwości.
Oprócz dobroczynnego działania na pęcherz doskonale przeciwdziała bowiem procesom starzenia, chroni przed nowotworami, miażdżycą oraz wrzodami. Naukowcy z USA opublikowali w 2001 roku raport na temat żurawiny, z którego wynika, że zawiera ona dużo więcej przeciwutleniaczy, niż dziewiętnaście rodzajów owoców uważanych dotąd za najlepsze źródło antyoksydantów. Substancje te mają istotny wpływ na profilaktykę oraz leczenie chorób serca i nowotworów.
1. Antyoksydanty w żurawinie
Przeciwutleniacze to związki pomocne w walce z wolnymi rodnikami, które mogą wytwarzać szkody w organizmie człowieka – usterki w DNA prowadzące do schorzeń różnego rodzaju, w tym nowotworów. Antyoksydanty mogą być co prawda wytwarzane w sposób naturalny przez organizm, jednak ich najbogatszym źródłem są spożywane owoce oraz warzywa.
Dotyczy to zwłaszcza okresów wzmożonego stresu i przeziębienia, kiedy osłabiony organizm wytwarza dużo mniejsze ilości przeciwutleniaczy. Doskonałym rozwiązaniem jest wówczas żurawina, zawierająca ich duże dawki. Jej regularne spożywanie pozwala na ochronę przed szkodliwymi związkami, na które nasz organizm narażony jest każdego dnia.
2. Walka z procesami starzenia
Badania na temat diety bogatej w przeciwutleniacze prowadzone były również przez naukowców z Human Nutrition Research Center on Aging na Uniwersytecie w Tufts. Otrzymane przez nich wyniki wykazały, że dzięki diecie zawierającej duże ilości warzyw i owoców zawierających antyoksydanty, możliwa jest ochrona organizmu przed dolegliwościami związanymi z procesem starzenia. Chodzi głównie o problemy związane z koordynacją ruchową oraz pamięcią.
3. Ochrona przed miażdżycą
Miażdżyca to jedna z głównych przyczyn chorób układu krążenia, na które wg raportu American Heart Association z 2001 roku, w Ameryce co 33 sekundy umiera jakaś osoba. Przejawia się ona gromadzeniem cząsteczek cholesterolu w tętnicach serca i zwężenie ich światła, co w rezultacie prowadzi do zatrzymania krążenia oraz zawału serca.
Flawonoidy są jednymi z silniejszych przeciwutleniaczy. Wykazano, że mają wpływ na zmniejszenie ryzyka miażdżycy. Duża zawartość tych substancji jest właśnie w żurawinie, dzięki czemu jest ona niezastąpiona przy obniżaniu poziomu złego cholesterolu LDL we krwi. Wstępnie wyniki badań wskazują również na to, że może ona stanowić naturalną formę ochrony organizmu przed miażdżycą.
4. Leczenie wrzodów żołądka
Według najnowszych badań wrzody żołądka nie są powodowane jedynie stresującym trybem życia oraz nadkwasotą, ale również zakażeniem bakterią Helicobacter pyroli. Jej wyeliminowanie z układu pokarmowego pacjenta jest obecnie jednym z elementów leczenia tej choroby. Substancje zawarte w soku z żurawiny pomagają w ograniczaniu przywierania tej bakterii do błony żołądka, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów.
Dieta bogata w żurawinę pomaga również w innych chorobach, związanych z obecnością bakterii H. Pyroli, takimi jak nowotwory żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, niestrawność oraz choroba refluksowa.
5. Właściwości antynowotworowe
Najnowsze badania wykazują, że żurawina może mieć również bardzo pozytywny wpływ na ochronę przed nowotworami. Badania na ludziach nie zostały jeszcze rozpoczęte, jednak zastosowane przez naukowców z Uniwersytetu w Ontario modele zwierzęce, wykazały zmniejszenie ilości komórek raka piersi oraz spowolnienie procesu rozwoju guza u osobników, których dieta bogata była w żurawinę.
Jeżeli wyniki się potwierdzą, to może okazać się, że spożywanie większych ilości tego owocu pozwoli na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe.
6. Bielsze zęby
Unikalny skład soku z żurawiny pozwala na zmniejszenie liczby bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej]( https://portal.abczdrowie.pl/plytka-nazebna), będącej główną przyczyną rozwoju chorób przyzębia. Opublikowane w Journal of the American Dental Association badania wskazują, że działanie takie ma głównie jeden ze składników soku – NDM (obecny także w brzoskwiniach, śliwkach, jagodach, malinach oraz mango).
Dalsze badania na ten temat dotyczyły działania płynu do płukania ust, który w swoim składzie zawierał właśnie NDM. Aż u 59 proc. osób, które stosowały go regularnie, odnotowano znaczne zmniejszenie liczby bakterii powodujących próchnicę zębów.
Warto wykorzystać sezon na żurawinę, kiedy w sklepach dostać możemy świeże owoce – najbardziej wartościowe dla naszego zdrowia. Poza tym okresem warto sięgać po suszoną żurawinę, która również będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Artykuł autorstwa mgr inż. Agnieszki Kopacz