Trwa ładowanie...

Wygląda jak kawior, ale kosztuje grosze. Mocna profilaktyka antyrakowa

Avatar placeholder
11.06.2024 18:04
Nazwa "Beluga" nawiązuje do czarnego kawioru, który wyglądem przypomina ziarna soczewicy
Nazwa "Beluga" nawiązuje do czarnego kawioru, który wyglądem przypomina ziarna soczewicy (Getty Images)

Podobna do kawioru, idealna do pikantnych potraw i kolorowych sałatek. Beluga, czyli czarna odmiana soczewicy, skrywa w sobie wiele składników odżywczych. Przygotowana z niej pasta będzie świetnym dodatkiem do tradycyjnych kanapek.

spis treści

1. Co tkwi w czarnych ziarnach?

Beluga jest jedną z odmian soczewicy – rośliny z rodziny bobowatych. I chociaż ta zielona czy czerwona jest od niej bardziej popularna w Polsce, odmiana czarna jest równie smaczna i zdrowa. W jej małych ziarenkach znajdziemy wiele składników odżywczych: białko (26 g na 100 g soczewicy), węglowodany (51,9 g na 100 g), błonnik oraz sole mineralne z kwasem foliowym na czele.

W składzie belugi znajdują się również małe ilości tłuszczu (1,9 g na 100 g). Soczewica jest źródłem skrobi, wapnia, fosforu i żelaza. Nazwa "beluga" nawiązuje do kawioru, ponieważ czarne ziarna są do niego bardzo podobne.

- Białko w soczewicy nie jest pełnowartościowe tak, jak białko zwierzęce, ale w połączeniu z produktami zbożowymi aminokwasy się uzupełniają. Powstaje wtedy pełnowartościowy posiłek. Poszczególne odmiany soczewicy różnią się barwnikiem i sposobem przetworzenia. Czerwona jest oczyszczona z powłoki. Czarna zawdzięcza swój kolor antyoksydantom – mówi dla WP abcZdrowie Kamila Zabłocka, dietetyk.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"
Poznaj zdrowotne właściwości soczewicy
Poznaj zdrowotne właściwości soczewicy [5 zdjęć]

Soczewica wraca do łask. Ta zapomniana przez pewien czas roślina, określana niegdyś mianem „kawioru

zobacz galerię

Czarne ziarna powinny zainteresować osoby zmagające się z cukrzycą. Mają niski indeks glikemiczny i nie powodują szybkiego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Ziarna należą jednak do kalorycznych. W 100 g znajduje się ok. 334 kcal. Ze względu na zawartość kwasu foliowego i żelaza, soczewica polecana jest również przy anemii. Powinny po nią sięgać kobiety starające się o dziecko.

Z belugi można przygotować smaczną pastę do kanapek
Z belugi można przygotować smaczną pastę do kanapek (123rf)

W soczewicy znajduje się także potas. Składnik ten nie tylko leczy, ale i działa profilaktycznie, zapobiegając powstawaniu nadciśnienia tętniczego. Zawarty w niej błonnik obniża natomiast poziom złego cholesterolu we krwi.

Soczewica czarna jest niezwykle zdrowym produktem i świetnym zamiennikiem mięsa. Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia oraz innych instytucji zajmujących się żywieniem na całym świecie zalecają ograniczenie spożycia zwierzęcych źródeł białka na korzyść roślinnych. Dzięki temu możemy zapobiegać otyłości, chorobom układu krążenia oraz nowotworom.

Nie trzeba być wegetarianinem ani weganinem, aby korzystać z dobrodziejstw soczewicy i innych nasion roślin strączkowych. Coraz bardziej popularny staje się fleksitarianizm, czyli sposób odżywiania polegający na ograniczaniu mięsa w diecie bez jego całkowitego wykluczania.

Przygotowanie soczewicy jest proste i szybkie – nie wymaga namaczania, wystarczy ją przepłukać i gotować w proporcji 1:2, czyli jedna szklanka soczewicy na dwie szklanki wody. Ważne jest, aby nie rozgotować soczewicy, gdyż jej smak stanie się wtedy mniej intensywny.

2. Przepis na smaczną pastę

Czarna soczewica może być dodatkiem do mięsnych lub warzywnych obiadów, ale nie tylko. Przygotowana z niej pasta, to idealny sposób na urozmaicenie nudnych kanapek.

Do jej przygotowania będziemy potrzebować: szklanki ugotowanej wcześniej belugi, 3/4 szklanki czarnych oliwek, cztery-pięć łyżek czarnego sezamu, łyżkę octu balsamicznego, 3 łyżki oliwy oraz 2 łyżki kminku, szczyptę soli i czarnego pieprzu.

Wszystkie składniki wrzucamy do miski, a następnie łączymy ze sobą przy pomocy blendera. Na koniec doprawiamy do smaku. Pasta smakuje najlepiej na kromce ciemnego, pełnoziarnistego chleba.

Belugę kupimy w sklepach ekologicznych, ze zdrową żywnością oraz w internecie. Opakowanie o wadze 400 g kosztuje ok. 9 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze