Trwa ładowanie...

Wystarczy godzina. Nie ma takiego organu, który nie zostałby uszkodzony

 Patrycja Pupiec
05.09.2023 21:43
Szybko dociera do każdego narządu. Ograny, które odczują go najbardziej
Szybko dociera do każdego narządu. Ograny, które odczują go najbardziej (Getty Images)

Alkohol, pomimo swojej prostej struktury, przez którą bywa nazywany "głupią molekułą", ma złożone i wielowymiarowe działanie na ludzki organizm. "Wszechstronnie" dociera do każdego narządu w ciele, a zdaniem specjalistów, nie ma takiego organu, którego by nie uszkodził.

spis treści

1. Narządy najbardziej narażone na szkodliwe działanie alkoholu

Kardiolog Beata Poprawa przypomina, że alkohol jest toksyną. Gdy trafia do przełyku i żołądka, gdzie ląduje w pierwszej kolejności, może powodować owrzodzenia oraz stany zapalne, a także uszkodzenie śluzówki. - Każde z nich może doprowadzić do tworzenia się komórek nowotworowych w żołądku czy jelitach - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Poprawa.

Zarówno wątroba, serce, jak i mózg są narządami szczególnie narażonymi na negatywne skutki nadmiernego spożycia alkoholu. Alkohol nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju raka, ale przede wszystkim może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy wątroby.

W skrajnych przypadkach może dojść do marskości wątroby, która skutkuje całkowitą i nieodwracalną niewydolnością tego narządu.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Każda toksyczna substancja musi także zostać przefiltrowana przez wątrobę, a potem wydalona przez nerki.

- Alkohol ma funkcję toksyczną, więc my często obserwujemy w pierwszej kolejności zaburzenie funkcji wątroby, a za nim idą zaraz nerki - to jest zespół wątrobowo-nerkowy, który też bardzo pogarsza rokowania u pacjenta - dodaje kardiolog.

Alkohol wpływa negatywnie na cały układ krążenia, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko kardiomiopatii, a stąd prosta droga do całkowitej niewydolności serca. Nawet jeden drink dziennie wiąże się z podwyższonym ryzykiem migotania przedsionków.

W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Domaszewski zwraca także uwagę na wpływ etanolu oraz wynikające z nadużywania alkoholu zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, takie jak niedobory magnezu, wapnia i potasu we krwi. - Przyczyniają się do nieregularnej pracy serca i powodują jego mniejszą wydolność - tłumaczy lek. Domaszewski.

Nadmierna konsumpcja alkoholu ma również negatywny wpływ na mózg. Badacze z University of Pennsylvania wykazali, że codzienne picie dwóch piw sprawia, że mózg jest starszy nawet o 10 lat w porównaniu z mózgiem osoby, która nie pije.

Regularne sięganie po alkohol prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu związanych z chorobą Alzheimera czy chorobą Parkinsona.

2. Alkohol może zabić

Spożycie metanolu, zamiast etanolu, może skończyć się śmiercią. Nie można ich odróżnić za pomocą zapachu ani smaku. Metanol wchłania się również znacznie szybciej niż etanol.

Pierwsze objawy zatrucia metanolem pojawiają się maksymalnie po godzinie od wypicia drinka. Zazwyczaj jest to obrzęk oraz uszkodzenie siatkówki i nerwów wzrokowych.

Zazwyczaj zaburzenia widzenia są nieodwracalne, a do ślepoty potrzeba naprawdę niewiele, bo 10 ml metanolu. Dawka śmiertelna to 30-50 ml.

Pozostałe objawy zatrucia metanolem łatwo pomylić ze stanem upojenia alkoholowego. Sygnały takie jak:

  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • zaburzenia oddychania,
  • zaburzenia świadomości, a następnie śpiączka,
  • tachykardia lub bradykardia,
  • rzadziej: ostre zapalenie trzustki lub drgawki.

Mogą one wskazywać na postępujący stan zatrucia alkoholem metylowym. Powyższe dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi, by zastosować odtrutkę i podtrzymać funkcje życiowe pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze