Wysyp ''trąbek śmierci'' w polskich lasach. Co to za grzyby?
Przez wiele sezonów lejkowiec dęty, nazywany też "trąbką śmierci", był rzadko spotykany w polskich lasach. Obecnie leśnicy informują, że mamy wysyp tego czarnego grzyba. Co należy o nim wiedzieć?
1. Lejkowiec dęty. Co to za grzyb?
Lejkowiec dęty występuje niemal wyłącznie na półkuli północnej: w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie i Azji. W Polsce można go spotkać od sierpnia do listopada w lasach liściastych i mieszanych. Zazwyczaj rośnie pod bukami i dębami. Wymaga dużej wilgotności podłoża, dlatego można go znaleźć nieopodal mchów i porostów oraz pod butwiejącymi liśćmi i na torfowiskach.
Lejkowiec dęty to bardzo charakterystyczny grzyb. Ma ciemnobrązową barwę. Niektóre okazy przybierają nawet czarny kolor. Grzyb ma kształt trąbki. Jest dość elastyczny i sprężysty. Jego wysokość waha się od 5 do 12 cm.
2. Czy lejkowiec dęty jest jadalny?
W języku francuskim lejkowca dętego nazywa się ''trompettes de la mort'', co po polsku oznacza "trąbka śmierci". Nazwa może sugerować, że grzyby są bardzo trujące i należy ich unikać.
Lejkowiec dęty pomimo groźnej nazwy "trąbka śmierci" jest jednak jadalnym grzybem. Ze względu na mało apetyczny wygląd oraz czernienie podczas gotowania, najczęściej bywa suszony, mielony na proszek i używany jako przyprawa do zup i sosów. W Polsce można go pomylić z lejkowniczkiem pełnotrzonowym, który jest drobnym, grzybem jadalnym mikoryzowym z rodziny pieprznikowatych. Występuje w Europie, Syberii i USA. Preferuje wilgotne oraz świeże lasy liściaste. W Polskich lasach można go spotkać od czerwca do października.
Co ciekawe, w Polsce lejkowce dęte, nazywane są także kominkami, cholewkami oraz wronimi uszami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl