Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Odsysanie tłuszczu - zabiegi odmładzające, zabieg laserowy, powikłania

Avatar placeholder
16.04.2021 16:38
Odsysanie tłuszczu - zabiegi odmładzające, zabieg laserowy, powikłania
Odsysanie tłuszczu - zabiegi odmładzające, zabieg laserowy, powikłania

Liposukcja to odsysanie tłuszczu. Zabieg przez długie lata był uważany za jedną z metod najskuteczniej redukującą nadmiar tkanki podskórnej. Jednak odsysanie tłuszczu nie jest metodą na odchudzanie. Odsysanie tłuszczu poleca się w przypadku, gdy zależy nam na redukcji miejscowego nadmiaru komórek tłuszczowych w obrębie danej partii ciała (uda, kolana, ramiona). Warto wiedzieć, że odsysanie tłuszczu ingeruje w nasze ciało i może powodować skutki uboczne.

spis treści

1. Odsysanie tłuszczu - zabiegi odmładzające

Wbrew pozorom, odpowiednimi kandydatami do zabiegu liposukcji nie są ludzie otyli, a osoby, które nie mogą sobie poradzić z lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej w określonych partiach naszego ciała. Zabiegu odsysania tłuszczu nie wykonuje się u osób otyłych , gdyż grozi to poważnymi powikłaniami. Poza tym efekty nie są długoterminowe, gdyż wraz z upływem czasu tkanka tłuszczowa ponownie zaczyna się magazynować w nadmiarze.

Ponadto w przypadku osób otyłych, wskutek usunięcia dużej ilości tłuszczu, w obrębie partii ciała poddawanej zabiegowi odsysania tłuszczu pozostałby dosyć duży nadmiar skóry.

W związku z powyższym, idealnym kandydatem do zabiegu odsysania tłuszczu jest osoba, która jest aktywna fizycznie oraz przestrzega odpowiedniej diety, a mimo wszystko w pewnym obszarach jej ciała ilość tkanki tłuszczowej się nie zmienia.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Odsysanie tłuszczu - zabieg laserowy

Innym zabiegiem mającym na celu odessanie tłuszczu z wybranych partii ciała jest laserowe odsysanie tłuszczu, które polega na użyciu wiązki promieni laserowych do rozpuszczenia komórek tłuszczowych i zwężenia tkanki. Rozpuszczony tłuszcz jest następnie wyciskany lub odsysany. Niewielkie ilości rozpuszczonego tłuszczu wchłaniają się w organizm i są wydalone w naturalny sposób po ok. 24 godzinach. Laserowe odsysanie tłuszczu jest bezpieczniejsze od tradycyjnego, ponieważ wymaga mniejszej inwazyjności.

3. Odsysanie tłuszczu - powikłania

W trakcie zabiegu odsysania tłuszczu odpowiednio wykwalifikowany lekarz nacina skórę w kilku punktach w taki sposób, aby mieć dostęp do tkanki tłuszczowej. Przez otwory te wprowadzana jest specjalna kaniula – rurka, która odsysa nadmiar tłuszczu. W trakcie zabiegu odsysania tłuszczu wymagane jest znieczulenie ogólne, co niestety wyklucza grupę pacjentów, których stan zdrowia nie jest w 100% zadowalający. Zabiegowi nie mogą poddać się osoby, które mają problem z:

  • krzepliwością krwi;
  • zakrzepicą żył;
  • zatorami płucnymi;
  • zaburzeniami rytmu serca;
  • obniżoną odpornością organizmu;
  • nadciśnieniem;
  • cukrzycą;
  • chorobami serca;
  • obrzękami.

Do powikłań po zabiegu liposukcji zaliczamy między innymi zakażenia oraz ogólne złe samopoczucie po znieczuleniu ogólnym (mdłości, zawroty głowy). Do poważniejszych skutków ubocznych zaliczamy uszkodzenia nerwów, skóry, a także innych ważnych organów naszego ciała.

Niewątpliwie za pomocą zabiegu liposukcji możemy uzyskać efekt wymarzonego ciała. Pytanie tylko, czy ryzyko związane zabiegiem odsysania tłuszczu jest tego warte. Niewątpliwie przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja medyczna, która umożliwi ocenę, czy dany pacjent rzeczywiście posiada wskazania do zabiegu oraz to, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań. Odsysanie tłuszczu jest opcją dla osób, które próbowały schudnąć w naturalny sposób stosując dietę i ćwiczenia, ale z jakichś powodów nie mogą pozbyć się tłuszczu w konkretnej partii ciała. Niemniej jednak najczęściej liposukcja jest tylko punktem wyjścia do szczupłej sylwetki, ponieważ następnym krokiem musi i tak być zdrowa dieta i ćwiczenia, które spowodują ukształtowanie nowej figury i zapobiegną ponownemu tyciu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze