Zakazane latem. Te trzy napoje mogą doprowadzić do odwodnienia
Letnie upały skłaniają nas do sięgnięcia po chłodzące napoje, jednak nie wszystkie potrafią odpowiednio nawodnić. Niektóre z nich paradoksalnie mogą przyspieszyć proces odwodnienia organizmu, co zamiast ulgi, przynosi dodatkowe problemy zdrowotne. O jakie napoje chodzi?
1. Tych napojów unikaj latem
Jak wyjaśnia dietetyk Toby King, istnieją trzy rodzaje napojów, których lepiej unikać podczas wysokich temperatur. Z uwagi na swój skład mogą odwadniać organizm i zwiększać ryzyko powikłań związanych z tym niebezpiecznym stanem.
Przypominamy, że odwodnienie to stan, w którym organizm traci więcej płynów (wody i elektrolitów), niż otrzymuje. Taka sytuacja prowadzi do niezdolności organizmu do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ woda jest kluczowym składnikiem wielu procesów biochemicznych.
Odwodnienie może wystąpić w wyniku niedostatecznego spożycia wody, nadmiernego wysiłku fizycznego, choroby, czy też efektu ubocznego niektórych leków.
Wśród napojów, których należy unikać, dietetyk wymienia:
Napoje alkoholowe - mimo iż mogą wydawać się atrakcyjnym sposobem na ochłodzenie w upalne dni, alkohol faktycznie prowadzi do odwodnienia. Dochodzi do diurezy, podczas której zwiększa się wydalanie moczu i utraty płynów.
Napoje z kofeiną - kawa i herbata, a także niektóre energetyki i napoje gazowane zawierające kofeinę, mogą działać diuretycznie, co przyspiesza odwodnienie.
Wiele z napojów energetycznych zawiera zarówno dużo kofeiny, jak i cukru. Mogą one dodatkowo zawierać inne składniki, takie jak tauryna, które mogą prowadzić do odwodnienia.
Słodzone napoje - napoje owocowe, napoje gazowane czy lemoniady często zawierają dużo cukru. Spożywanie dużej ilości cukru może prowadzić do odwodnienia, ponieważ cukier zatrzymuje wodę w jelitach, zamiast pozwolić jej wchłonąć się do krwiobiegu.
2. Jakie są objawy odwodnienia?
- Odwodnienie może zacząć się od uczucia pragnienia, zawrotów głowy i zmęczenia, ale może być znacznie poważniejsze i prowadzić do dezorientacji i drgawek - opisuje Toby King.
Innymi objawami odwodnienia są także:
- sucha i spierzchnięta skóra,
- oddawanie mniejszej ilości moczu,
- szybki puls,
- głębokie oddychanie,
- osłabienie mięśni,
- senność lub drażliwość,
- omdlenia.
W przypadku nasilonych objawów odwodnienia, takich jak skrajne zmęczenie, zawroty głowy, omdlenia lub zmniejszenie wydalania moczu, konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl