Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anna Brinken

Zalety soli morskiej

Avatar placeholder
17.02.2016 10:43
Zalety soli morskiej
Zalety soli morskiej (Zdjęcie autorstwa onefox / CC0 1.0)

Zewsząd słychać głosy, że sól szkodzi zdrowiu. Faktycznie, jej nadmiar nie wpływa pozytywnie na organizm, jednak nie należy całkowicie eliminować jej ze swojej diety. Warto pamiętać, że sól jest potrzebna, by organizm mógł dobrze funkcjonować. Dobrym pomysłem jest zmiana zwykłej soli kuchennej na sól morską.

1. Właściwości soli

Sól dostarcza sodu, który jest niezbędny człowiekowi do normalnego funkcjonowania. Odgrywa ważną rolę podczas skurczów mięśni, stymulacji nerwów, właściwego funkcjonowania nadnerczy i innych procesów biologicznych. Poza tym dostarcza chlorku sodu, który wspomaga produkcję kwasów niezbędnych do trawienia białka i enzymów do trawienia węglowodanów. Chlorek sodu jest niezbędny również do właściwego funkcjonowania i wzrostu komórek mózgu. W składzie soli jest także magnez, który spełnia ważną rolę w produkcji enzymów, przewodzeniu impulsów nerwowych, tworzeniu kości, formowaniu szkliwa zębów oraz w zapobieganiu chorobom serca. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują soli, by ich mózgi mogły się dobrze rozwijać. Pamiętajmy jednak, że nadmierne spożycie soli stwarza zagrożenie dla zdrowia.

2. Sól morska a sól kuchenna

Popularna sól kuchenna jest produktem wysoko przetworzonym. Podczas obróbki traci magnez i minerały. W czasie przetwarzania następuje również utrata jodu, dlatego zwykle dodaje się go później w postaci jodku potasu. Dodawana jest także dekstroza, która działa jako stabilizator, co ma wpływ na kolor soli. Aby była śnieżnobiała, producenci stosują substancje wybielające. Co więcej, aby zachować jej sypkość, do soli kuchennej dodaje się substancje chemiczne, na przykład związki aluminium. Dla kontrastu, sól morska jest wysokiej jakości produktem, który jest suszony bez użycia chemikaliów. Znajdują się w niej mikroskopijne żyjątka morskie, które są naturalnym źródłem jodu. Sól morska jest szara i może być lekko wilgotna. Oznacza to, że zawartość minerałów jest wysoka. Ze względu na swój mocny smak, powinna być stosowana w mniejszych ilościach niż sól kuchenna. Zwykle trzeba ją też nieco zmielić. W tym celu przydatny jest młynek do soli o ceramicznych ostrzach, które są odporne na właściwości korozyjne soli.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Specjaliści od żywienia są zgodni, że sól morska jest bardziej wartościowa pod względem odżywczym i zdrowsza niż popularna sól kuchenna. Warto przyprawiać dania niewielkimi ilościami soli morskiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze