Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Żelatyna – występowanie, na stawy, na włosy, na paznokcie, na odchudzanie

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 22.04.2021 15:39
Produkty z żelatyną
Produkty z żelatyną (pixabay.com)

Na forach internetowych zachwala się właściwości lecznicze żelatyny – podobno ma ona pomagać w problemach ze stawami, budować mięśnie oraz wzmacniać włosy i paznokcie. Ile w tym wszystkim prawdy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat właściwości leczniczych żelatyny.

spis treści

1. Żelatyna - występowanie

Żelatyna jest naturalnie występującą substancją, będącą mieszaniną białek i peptydów. Pozyskiwana jest w procesie hydrolizy kolagenu zwartego w organizmach zwierząt. Żelatyna znajduje szerokie wykorzystywanie zwłaszcza w branży spożywczej – jest składnikiem wielu deserów i ciast, ma bowiem działanie żelujące, zagęszczające.

Równie często stosowana jest przy produkcji kosmetyków i leków – w przypadku tych drugich najczęściej jako otoczka kapsułki leku. Żelatyna jako pochodna ze zwierząt jest oczywiście wykluczona z diety wegetariańskiej i wegańskiej – roślinny zamiennik żelatyny to na przykład agar.

Zobacz film: "Sprawdź, jak żelatyna działa na włosy"

2. Żelatyna – żelatyna na stawy

Niektórzy przypisują żelatynie wszechstronne działanie. Żelatyna wzmacnia kości, usprawnia trawienie czy pomaga w regeneracji i budowaniu mięśni. Poza tym wpływa bardzo korzystnie na skórę i paznokcie. Jednak ile w tym wszystkim jest prawdy? Najpopularniejsze wydaje się być sformułowanie, że żelatyna korzystnie wpływa na stawy.

Według zwolenników terapii żelatyną, substancja ta zawiera liczne aminokwasy, które pełnią funkcję regenerującą tkanki łącznej. Dodatkowo żelatyna zawiera kolagen, który wzmacnia chrząstkę i chroni stawy. Co na to przeciwnicy leczenia żelatyną? Wskazują, że według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie ma związku między przyjmowaniem kolagenu w diecie a zdrowiem stawów.

Co więcej przeciwnicy wskazują, że żelatyna konsumowana regularnie może wręcz szkodzić, ponieważ zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.

3. Żelatyna – żelatyna na włosy

Popularnym ostatnio zabiegiem domach jest laminowanie włosów żelatyną spożywczą. Polega to mniej więcej na tym, że przygotowuje się roztwór, którego główny składnik stanowi żelatyna spożywcza i pokrywa nim włosy, następnie okrywa się je folią i ręcznikiem na około 45 minut, po czym spłukuje się chłodną wodą.

Efekt jest natychmiastowy. Włosy po takim zabiegu stają się mocne, odżywione i lśniące. Niektórzy uważają, że żelatyna może zastąpić zabieg keratynowego prostowania włosów. Warto spróbować - koszt żelatyny to jedynie ok. 4zł.

4. Żelatyna – żelatyna na paznokcie

Żelatyna wykazuję również zbawienne działanie dla paznokcie – odbudowuje płytkę i utwardza ją. Zabieg polega na stworzeniu specjalnego roztworu, którego głównym składnikiem jest żelatyna, i namoczeniem w nich paznokci przez około 20 minut. Zabieg powinien być powtórzony w równych odstępach czasu około 6 razy, w ciągu dwóch tygodni.

5. Żelatyna – żelatyna na odchudzanie

Według niektórych opinii żelatyna ma właściwości odchudzające, ponieważ jest niskokalorycznym białkiem skutecznie hamującym głód na dłuższy czas. Jednakże do tej pory odchudzające działanie żelatyny nie zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze