Trwa ładowanie...

Zielona herbata zabija komórki nowotworowe w twoich ustach

Wszyscy znamy dziesiątki drogocennych właściwości zielonej herbaty. Okazuje się jednak, że szczupła talia, uniknięcie zaburzeń trawienia, dodawanie energii i wzmocnienie odporności dietą to nie wszystko, co możemy osiągnąć, popijając ten chiński napój. Okazuje się, że zielona herbata może zabijać komórki raka w jamie ustnej.

spis treści
Pij zieloną herbatę na zdrowie
Pij zieloną herbatę na zdrowie [10 zdjęć]

Nie bez powodu zieloną herbatę określa się mianem najzdrowszego napoju na świecie. Jest ona bogata w

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

1. Zielona herbata pod lupą naukowców

Przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii, a opublikowane w Molecular Nutrition and Food Research badania stwierdziły, że zielona herbata jest w stanie nie tylko walczyć z komórkami raka w jamie ustnej, ale też zwiększać liczbę zdrowych komórek.

Rak jamy ustnej i zielona herbata po raz pierwszy połączono w 2002 roku, kiedy badania wykazały, że zielony napój może rzeczywiście wywoływać obumieranie komórek nowotworowych. Zalecano wtedy regularne wypijanie herbaty w ciągu dnia. W najnowszych badaniach uściślono, że to konkretne związki znajdujące się w zielonej herbacie uruchamiają proces w mitochondrialnych komórkach nowotworowych, który prowadzi do ich obumarcia.

2. Zielona walka z komórkami rakowymi

Grupa badaczy porównała komórki nowotworowe z jamy ustnej z normalnymi, zdrowymi komórkami i obserwowała ich wpływ na substancję galusan epigallokatechiny (EGCG) – związek, który znajduje się w składzie zielonej herbaty.

Doświadczenie obejmowało też zbadanie stężenia EGCG, które osiągane jest podczas codziennego picia zielonej herbaty. Jaki był rezultat badania? EGCG zabił komórki rakowe, a zdrowe tkanki pozostawił bez zmian. W dodatku, pojawiły się oznaki, które pozwalają przypuszczać, że nie tylko nie naruszył zdrowych komórek, ale wręcz wzmocnił ich mechanizmy obronne.

3. Zielona herbata w profilaktyce raka

Naukowcy uważają jednak, że przeprowadzone badania są niewystarczające, aby jednoznacznie stwierdzić, że zielona herbata jest receptą na raka jamy ustnej. Uważają jednak, że może skutecznie działać w profilaktyce raka i zapobiegać nawrotom u osób, które poddane zostały zabiegom chirurgicznym lub radioterapii. To też dobry wstęp do kolejnych badań nad rakiem jamy ustnej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zielona herbata zabija komórki nowotworowe w twoich ustach
Zielona herbata zabija komórki nowotworowe w twoich ustach (Getty images)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.