Trwa ładowanie...

5 nawyków żywieniowych, z którymi natychmiast powinnaś się rozstać

Avatar placeholder
09.12.2015 09:30
5 nawyków żywieniowych, z którymi natychmiast powinnaś się rozstać
5 nawyków żywieniowych, z którymi natychmiast powinnaś się rozstać (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Zazwyczaj mówi się nam, jakie schematy zdrowego żywienia powinniśmy wdrożyć, by proces utraty wagi był najbardziej efektywny. Zapomina się jednak o pozornie nieszkodliwych nawykach dnia codziennego, które praktykujemy, a które nie działają na naszą korzyść. Czego zatem powinniśmy unikać? Możesz się zdziwić!

spis treści

1. Jedzenie „dietetycznych” produktów

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się

zobacz galerię

Zbyt częste sięganie po produkty opatrzone mianem „dietetycznych” wcale nie musi być dla nas dobre. Okazuje się, że w ich składzie często znaleźć można mnóstwo szkodliwych dla zdrowia substancji, których nazwy trudno nawet wymówić. Co gorsze, ograniczanie się jedynie do nich sprawia, że głód nie zostaje zazwyczaj w pełni zaspokojony, co skłania nas do podjadania, w wyniku czego przyjmujemy o wiele więcej kalorii niż w przypadku, kiedy zjedlibyśmy zwykły, zdrowy posiłek. Przetworzone jedzenie spala się w o wiele wolniejszym tempie.

2. Zbyt duża ilość zdrowej żywności

Rezygnacja z ciężkostrawnych, tłustych potraw na rzecz świeżych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych jest fantastycznym dokonaniem, jednak nawet z jedzeniem, które znacznie przyspiesza metabolizm, nie można przesadzić. Należy zwracać baczną uwagę na sygnały uczucia głodu i sytości, jakie wysyła nasz organizm. Optymalna, rozsądna dieta powinna dostarczyć organizmowi potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych – w przeciwnym razie grozi nam znaczny spadek energii i produktywności.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

3. Pomijanie posiłków

Osobom przebywającym na diecie niejednokrotnie wydaje się, że często towarzyszące uczucie głodu jest całkowicie normalne, a nawet wskazane, dlatego nie wahają się odmówić sobie przyjęcia posiłku przez długi czas. Praktyka ta niesie jednak poważne skutki uboczne. Po pierwsze, nasz organizm spala wówczas mniejszą ilość kalorii – w taki sposób próbuje zrekompensować sobie ograniczoną ilość przyjmowanego „paliwa”. Po drugie, znacznie zwiększa się ryzyko przejadania się w nocy, kiedy najzwyczajniej nie jesteśmy już w stanie dłużej znieść głodu. Czas ma zatem ogromne znaczenie. Dobrą praktyką jest pozwalanie sobie na nieco większe porcje, kiedy czeka nas wiele godzin pracy, nieco mniejsze – gdy wiemy, że będziemy pracować krócej. Nie dopuszczajmy jednak do sytuacji, w której bez posiłku pozostaniemy dłużej niż 4-5 godzin.

4. Liczenie kalorii

Abstrahując od faktu, że ważna jest jakość i czas przyjmowanych kalorii, kluczowe znaczenie dla procesu odchudzania ma rezygnacja z praktyki liczenia kalorii. Osoby, najczęściej kobiety, które wykonują tego typu kalkulacje, narażone są na stres, który nie wpływa pozytywnie na linię. Może on spowodować wzrost poziomu kortyzolu – hormonu, który zwiększa apetyt na tłuste i słodkie produkty, a także sprzyja magazynowaniu się tłuszczu w okolicach brzucha. Liczenie kalorii nie jest oczywiście całkowicie pozbawione sensu – grunt, żeby zachować przy tym trzeźwość umysłu i nie popaść w przesadę.

5. Emocjonalne jedzenie

Nawyk sięgania po jedzenie z powodu nudy, niepokoju, gniewu, a nawet poczucia szczęścia zdecydowanie sytuuje się na pierwszym miejscu pośród innych, zgubnych dla naszej sylwetki przyzwyczajeń żywieniowych. Wielu z nas w taki właśnie sposób pociesza się po nieudanym dniu w pracy lub nagradza się za sukcesy. Schemat ten nie jest najłatwiejszy do pokonania, ale nie jest to niemożliwe. Pierwszym krokiem jest znalezienie zdrowszych alternatyw dla produktów, po które mamy w zwyczaju sięgać.

Podstawą procesu zrzucania zbędnych kilogramów jest świadomość tego, co tak naprawdę nam szkodzi. Odejście od tych przyzwyczajeń może zdecydowanie zwiększyć efektywność odchudzania, a co ważniejsze, pozwoli je utrwalić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze