2 z 8Kurkuma
Kurkumę, inaczej ostryż, warto dodawać do wszystkich potraw, nie tylko do koktajli. Wykazuje ona silne właściwości przeciwutleniające i antynowotworowe (to zasługa kurkuminy, związku chemicznego o działaniu przeciwzapalnym), osłania układ pokarmowy i działa na niego łagodząco. Kurkumina hamuje rozwój takich rodzajów nowotworu jak: rak okrężnicy, wątroby, żołądka, jajników i krwi. Powoduje, że komórki nowotworowe obumierają.
Jak dowiodły wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Centrum Badań nad Rakiem w Houston osoby (bez względu na płeć), które spożywają ćwierć łyżeczki kurkumy dziennie, chorują na raka nerek 10 razy rzadziej, a kobiety 5 razy rzadziej zapadają na nowotwór piersi.
Kurkuma wykazuje też działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Reguluje poziom trójglicerydów i insuliny we krwi oraz poprawia pracę układu krążenia.
Przyprawa ta nadaje koktajlom na bazie jogurtu piękny kolor (ma żółto-złociste zabarwienie). Pamiętaj, że absorpcję kurkuminy podnosi pieprz i papryka, zatem warto wzbogacić napój również o te przyprawy.
Zobacz też: Pieczenie i ból języka to znak, że czas udać się do lekarza