6 z 8Skuteczne wyeliminowanie cukru z diety
Aby ograniczyć spożycie cukru w diecie, warto pamiętać o kilku zasadach:
- spożywaj więcej produktów wysokobłonnikowych (warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna). Błonnik spowalnia trawienie pokarmów, przez co poziom insuliny po posiłku bogatym w węglowodany nie podnosi się tak gwałtownie i tak wysoko, jak miałoby to miejsce w przypadku posiłku bez niego. Dzięki temu poziom glukozy we krwi utrzymuje się na stałym poziomie.
- jedz regularnie. Spożywanie 4-5 posiłków w stałych odstępach czasu pozwala utrzymać stały poziom glukozy we krwi, dzięki czemu nie mamy ochoty na podjadanie pomiędzy posiłkami.
- wybieraj produkty dobrej jakości. Jeżeli już zdecydujesz się na zjedzenie czegoś słodkiego, wybieraj produkty, które nie są wysoko przetworzone, np. gorzką czekoladę. Dobrą opcją jest też wybór droższych słodyczy. Zyskujemy wówczas poczucie, że jemy coś wyjątkowego i bardziej wartościowego, więc bardziej się nimi delektujemy. Tym samym jemy je wolniej i rzadziej po nie sięgamy.
- wybieraj naturalne zamienniki cukru. Zarówno stewia, jak i ksylitol nie podnoszą poziomu insuliny we krwi, dzięki czemu mamy mniejszą ochotę na słodycze. Stewia jest kilkaset razy słodsza od cukru (4-5 kropli osładza kubek herbaty), ma właściwości antybakteryjne, jest bogata w naturalne olejki i substancje odżywcze. Ksylitol, zwany cukrem brzozowym, przeciwdziała z kolei procesom przedwczesnego starzenia się i zawiera prawie 2 razy mniej kalorii niż cukier!
Zobacz także: Domowej produkcji sok, który oczyszcza jelita i pozwala schudnąć