Jak przechowywać żywność, aby zachowała świeżość na dłużej?
Jak przechowywać żywność, aby na długo zachowała świeżość? To pytanie zadajemy sobie regularnie. Mówiąc o zdrowym odżywianiu, często mamy na myśli odpowiedni dobór produktów spożywczych, pozwalający na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na mikro i makroskładniki. Nie należy zapominać o tym, że dobór produktów jest tak samo ważny jak późniejsze odpowiednie przechowywanie.
- 1. Odpowiednia lodówka a przechowywanie żywności
- 1.1. Nowoczesne lodówki pomagają zachować świeżość produktów spożywczych
- 2. Rozmieszczenie artykułów spożywczych w lodówce
- 2.1. Górna półka lodówki
- 2.2. Środkowa półka lodówki
- 2.3. Najniższa półka lodówki
- 2.4. Boczne półki lodówki
- 2.5. Nowoczesne półki w lodówkach
- 3. Dzielenie na porcje i zamrażanie zatrzymuje świeżość żywności
1. Odpowiednia lodówka a przechowywanie żywności
Przyczyną psucia się artykułów spożywczych może być nieodpowiednia cyrkulacja powietrza w lodówce albo źle ustawiona temperatura. Jeśli Twoje urządzenie ma już swoje lata, są spore szanse, że nie chłodzi w wystarczającym stopniu, bądź zamraża przechowywaną w nim żywność. Jeśli tak właśnie się dzieje, może się okazać, że konieczna jest inwestycja w nową lodówkę.
Podczas rozmieszczania produktów spożywczych w lodówce należy pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Przeładowanie lodówki może zaburzać jej funkcjonowanie. Także piętrowo ułożone produkty mogą szybciej się starzeć i psuć, a te ułożone obok samej ściany mogą zostać poddane działaniu zbyt niskiej temperatury.
1.1. Nowoczesne lodówki pomagają zachować świeżość produktów spożywczych
Nowocześni producenci artykułów gospodarstwa domowego, tacy jak Samsung, Elektrolux czy LG, zaradzili tego typu problemom, instalując w sprzętach systemy zapobiegające zamarzaniu lub też wspomagające cyrkulację powietrza wewnątrz lodówki.
Lodówki Samsung z technologią Food Showcase lub NoFrost, modele marki Beko, Amica czy Indesit, to z reguły najchętniej kupowane sprzęty AGD przez konsumentów. W sklepach znajdziesz różne modele urządzenia, które mają możliwość precyzyjnego sterowania temperaturą oraz są wyposażone w niezależne wentylatory w komorach chłodziarki i zamrażarki.
Pozwala to utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w danej komorze, a to z kolei przekłada się na optymalne warunki przechowywania szybko psujących się artykułów.
Samsung, na przykład, w swoich sprzętach zastosował także podział przestrzeni, tworząc idealne warunki do przechowywania ryb, warzyw czy mięsa. Inni producenci, na przykład Beko, w swoich urządzeniach stosują takie rozwiązania, jak antybakteryjna uszczelka zapobiegająca rozwojowi mikroorganizmów.
Niektóre lodówki Samsung wyposażone są także w systemy pozwalające na utrzymanie stabilnej temperatury w każdym zakamarku lodówki, a także w osobne systemy chłodzące przeznaczone do chłodziarki i zamrażarki, co zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Niezależnie od tego, jakie posiadasz urządzenie, należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu żywności w lodówce.
2. Rozmieszczenie artykułów spożywczych w lodówce
Niewiele osób wie, że każda półka w lodówce, wszystkie szuflady i miejsca na drzwiach mają swoje przeznaczenie. Odpowiednie ułożenie produktów spożywczych pozwoli na dłużej zachować ich świeżość. Jak więc przechowywać jedzenie w lodówce?
2.1. Górna półka lodówki
Górna półka to odpowiednie miejsce dla wszelkich artykułów spożywczych przechowywanych w słoikach, na przykład dżemów, powideł, ogórków kwaszonych, domowych przetworów. Także mleko i jego przetwory, jak jogurty i kefiry lub mleczne desery, dobrze jest przechowywać w górnych partiach lodówki, gdzie panuje najwyższa temperatura.
2.2. Środkowa półka lodówki
Środek lodówki to odpowiednie miejsce dla wędlin, serów (także twarogu i innych serów białych) czy domowych potraw.
2.3. Najniższa półka lodówki
Dół lodówki to najchłodniejsze miejsce, dlatego jest to odpowiednia przestrzeń dla świeżego mięsa i ryb. Dobrze przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Dolne szuflady chłodziarek przeznaczone są zaś do przechowywania owoców i warzyw.
Warto pamiętać, że niektóre owoce (na przykład truskawki) psują się szybciej, gdy zostaną umyte. Nie wszystkie warzywa i owoce dobrze czują się w lodówce – na przykład rośliny strączkowe i pomidory, a także egzotyczne owoce lepiej jest przechowywać w temperaturze pokojowej, w przeciwnym razie bowiem tracą wartości odżywcze.
2.4. Boczne półki lodówki
Boczne półki lodówki to dobre miejsce dla soków, napojów oraz jaj, a także dla tych olejów roślinnych, które powinny być przechowywane w lodówce (na przykład olej lniany).
Niezależnie od tego, czy dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem chłodzącym, czy nie – odpowiednie rozmieszczenie produktów spożywczych w lodówce pomoże w optymalnym zachowaniu świeżości.
2.5. Nowoczesne półki w lodówkach
Budowa nowoczesnych lodówek dostępnych na rynku umożliwia użytkownikowi zaaranżowanie przestrzeni wedle własnych potrzeb. Ciekawym pomysłem są wyciągane półki, mogące pełnić funkcję tacy, półki w kształcie litery „z” (na przykład lodówki Samsung RSH-5 ZLBG), czy wreszcie składane półki, które pozwalają na modyfikowanie dostępnej przestrzeni lodówki (Samsung RSH-5 ZLBG, LG GBB530NSQFE). Dobrze sprawdza się także, wspomniany już, model Food Showcase (lodówki Samsung RH57H90507F), w którym podzielona na strefy lodówka, tworzy doskonałe środowisko do przechowywania różnych produktów.
Dzięki temu, odpowiednio przechowasz w jej komorach zarówno nabiał, mięso, jak i warzywa czy napoje. W sklepach znajdziesz chłodziarki wyposażone w nowoczesne funkcjonalności, na przykład w lodówkach Beko (Beko GNE 134631X) świeżość warzyw i owoców jest przedłużana dzięki zastosowaniu niebieskiego światła, które pozwala na przeprowadzanie procesu fotosyntezy w lodówce.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Dzielenie na porcje i zamrażanie zatrzymuje świeżość żywności
Jeśli nie masz pewności, czy dasz radę zjeść dany produkt przed upływem daty ważności, podziel go na mniejsze porcje i wrzuć do zamrażalki. Zamrozić można niemal każdy artykuł spożywczy, łącznie z zupami i sosami.
Możesz wlać małą ilość płynu do plastikowego pojemnika albo wrzucić jedzenie do foliowych worków. Jeśli zamrażasz przygotowane wcześniej mięso, nie wrzucaj wszystkiego do jednej plastikowej torebki. Lepiej przedziel poszczególne porcje papierem do pieczenia, a później bez problemu wyciągniesz z zamrażalki pojedynczą porcję.