Alkohol zabija ok. 40 proc. komórek w mózgu (WIDEO)
Pity w małych ilościach nie powoduje szkód w organizmie. Inaczej będzie, jeśli po alkohol sięgasz codziennie. Badania wykazują, że u osób uzależnionych alkohol zabija ok. 40 proc. komórek w mózgu. Jak to możliwe?
Lampka wina na specjalną okazję nie jest szkodliwą ilością alkoholu. Jeśli jednak ta lampka wina, kieliszek wódki czy kufel piwa pite są codziennie, mogą powodować nieodwracalne skutki dla zdrowia naszego organizmu. Zdaniem Instytutu Psychologii Zdrowia, regularne picie alkoholu skutkuje zmianami w mózgu.
W jaki sposób alkohol działa na nasz organizm? Okazuje się, że częstym rezultatem jego spożywania mogą być luki w pamięci i problemy z koncentracją - nawet wówczas, gdy jesteśmy w pełni trzeźwi. Alkohol niszczy około 40 procent komórek mózgowych, ale najbardziej szkodzi hipokampowi. Jest to część mózgowia, która odpowiada w naszym organizmie za pamięć długotrwałą. Jeżeli nie działa prawidłowo, pojawia się problem z codziennym funkcjonowaniem.
Warto również pamiętać, że to kobiety są bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu. Potwierdzają to wyniki, które opublikowane zostały w "Alkohol Alert". Jak wskazują badania, to właśnie u kobiet mózg i wątroba są bardziej uszkodzone w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat negatywnych skutków picia alkoholu dla naszego mózgu? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, po którym dwa razy się zastanowisz zanim zbyt często sięgniesz po alkohol.