Trwa ładowanie...

Jaki majonez wybrać? Analizujemy skład majonezów

Analizujemy składy majonezów. Dietetycy komentują
Analizujemy składy majonezów. Dietetycy komentują (Getty Images/Pixabay)

Święta wielkanocne to czas, kiedy królem stołu jest majonez – na jajkach, w sałatce, do chrzanu i kiełbasy. Dietetycy są zgodni: to nie jest najzdrowszy sos, ale raz w roku można sobie na niego pozwolić. Pod warunkiem, że wybierzemy dobrze, bo majonez majonezowi nierówny.

spis treści

1. Majonez Winiary OMEGA 3:6

Majonez Winiary Omega 3:6
Majonez Winiary Omega 3:6 (Arch. prywatne)

Skład: oleje roślinne 78,6 proc. (rzepakowy, słonecznikowy), żółtko jaja, ocet, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, cukier, przyprawy, aromat), cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (E 385), regulator kwasowości (kwas cytrynowy).

Zobacz film: "Te produkty pełne są niezdrowych dodatków"

Co obiecują producenci? "Kwasy omega-3 w rekomendowanych proporcjach do omega-6". Brzmi świetnie, bo kwasy tłuszczowe omega-3 chronią nas przed rozwojem chorób serca, wspierają układ nerwowy i przeciwdziałają miażdżycy. Niestety nasza dieta uboga w tłuste ryby morskie jest zarazem uboga w kwasy omega-3. Remedium będzie majonez? Nie do końca, bo producent nie podał proporcji pomiędzy dwiema grupami kwasów tłuszczowych.

To nie wszystko. Dobry majonez, jaki możemy zrobić w domu, składa się z jaj, oleju, musztardy i soku z cytryny oraz soli i ewentualnie pieprzu. W tym majonezie lista składników jest dłuższa.

- Najważniejsze, by podczas zakupów czytać listę składników. Zasada jest taka: dobry majonez nie powinien zawierać zbędnych wypełniaczy i konserwantów – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka Kinga Głaszewska.

W majonezie Winiary poza zbędnym dodatkiem cukru jest jeszcze konserwant: sól wapniowo-disodowa (EDTA, E385).

- Producenci, chcąc wyprodukować majonez jak najtańszy i o jak najdłuższej dacie ważności, stosują konserwanty, barwniki i syntetyczne dodatki (np. E-385). Substancje te spożywane w większych ilościach mogą powodować alergie, astmę i inne problemy zdrowotne – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka Emilia Kołodziejska.

2. Majonez Napoleoński Mosso

Majonez Napoleoński Mosso
Majonez Napoleoński Mosso (Arch. prywatne)

Skład: olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia, woda, żółtko jaja 6 proc., cukier, ocet, sól, gorczyca, substancja zagęszczająca - guma ksantanowa, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, glukoza, aromaty naturalne, przyprawy i ekstrakty przypraw, przeciwutleniacz: E 385, barwnik: ekstrakt z kurkumy.

Krótki skład? Niestety nie w tym przypadku, a w dodatku wysoko na liście plasuje się cukier.

- To wszystko sprawia, że i tak wysokokaloryczny już majonez staje się jeszcze większą bombą - tłumaczy Kinga Głaszewska.

To istotna informacja nie tylko dla osób dbających o linię, ale przede wszystkim dla tych, którzy cierpią z powodu jakichkolwiek zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Diabetycy, a także osoby z rozpoznaną insulinoopornością powinny zachować czujność.

- Pamiętajmy, że cukier ma działanie prozapalne, co powoduje stan zapalny w organizmie – przypomina w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna.

3. Majonez Pudliszki

Majonez Pudliszki
Majonez Pudliszki (Arch. prywatne)

Skład: olej rzepakowy (78 proc.), żółtko jaja (6,6 proc.), woda, ocet spirytusowy, cukier, sól, gorczyca, przeciwutleniacz (sól wapniowo - disodowa EDTA), kurkuma.

Skład znacznie krótszy niż u poprzedników, co zdaje się zachęcać. Poza EDTA nie ma tu nic kontrowersyjnego. Czy aby na pewno?

- Mimo dość krótkiego składu, majonez Pudliszki zawiera w 100 g aż 6,1 g tłuszczów nasyconych. Kwasy tłuszczowe powinny stanowić ok. 25-30 proc. naszego dziennego jadłospisu. Ich zbyt duże ilości względem zapotrzebowania mogą skutkować negatywnymi zmianami w organizmie. Kwasy nasycone dodatkowo działają prozapalnie, a to oznacza, że mogą nasilać procesy zapalne w organizmie. Poza tym przyczyniają się do chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy, otyłości, cukrzycy typu 2 - mówi Kinga Głaszewska.

4. Majonez Stołowy Roleski

Majonez Stołowy Roleski
Majonez Stołowy Roleski (Arch. prywatne)

Skład: olej rzepakowy (51 proc.), woda, jajo kurze (11 proc.), musztarda (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól), cukier, ocet winny biały, skrobia modyfikowana, sól, koncentrat z cytryny, stabilizatory: guma guar, guma ksantanowa, aromaty, aromat naturalny, barwnik: karoteny, przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA.

Są tu zagęstniki takie jak guma guar, guma ksantanowa oraz sól wapniowo-disodowa EDTA (E385). To tłumaczy bardzo długi skład.

Takie najczęściej możemy odnaleźć w pewnym typie produktów, to jest w majonezach "light".

- Unikajmy ich, do nich często dodawane jest więcej cukru, stabilizatorów i konserwantów, co powoduje, że majonez ma może mniej tłuszczów, ale za to więcej węglowodanów - radzi Kinga Głaszewska.

Majonez Roleski, choć nie jest produktem typu light, także został wzbogacony o dodatkowe składniki. Guma ksantanowa to błonnik i chociaż nie jest szkodliwa, to eksperci radzą jej unikać, gdyż w nadmiarze może powodować biegunki. Najnowsze badania z kolei sugerują, że guma ksantanowa może prowadzić do zmian w mikroflorze jelitowej i w konsekwencji zwiększać kaloryczność spożywanego przez nas pożywienia.

Guma ksantanowa jest stosowana w wysokoprzetworzonych produktach w celu nadania im zwartej konsystencji. W majonezach producenci dodają ją zazwyczaj, gdy oszczędzają na zawartości jaj.

A co z gumą guar? To środek zagęszczający i stabilizujący, neutralny dla organizmu człowieka.

5. Majonez Kielecki

Majonez Kielecki
Majonez Kielecki (Arch. prywatne)

Skład: olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych (7 proc.).

Dla niektórych to król majonezów. Czy słusznie? Na pewno ma krótki skład i nie zawiera dodanego cukru ani substancji konserwujących. Jedynym minusem jest obecność oleju rafinowanego.

- Oleje rafinowane poddawane są wysokiej temperaturze tłoczenia, która zmienia skład oleju, pozbawiając go wartościowych składników, przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 oraz omega-6) - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Magdalena Borowiec, dietetyk.

6. Vegan majo Develey

Vegan majo Develey
Vegan majo Develey (Arch. prywatne)

Skład: Olej rzepakowy (75 proc.), woda, ocet spirytusowy, cukier, skrobia modyfikowana kukurydziana, musztarda (ocet spirytusowy, gorczyca, sól, sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego), naturalne aromaty, przeciwutleniacz: E385.

Na majonezowym rynku pojawia się coraz więcej sosów niezawierających żadnych produktów odzwierzęcych.

"Gęsty, kremowy o pełnym, bogatym smaku i idealnej majonezowej konsystencji, bez zbędnych dodatków, w zgodzie z wartościami, które pielęgnujesz. Produkt BEZGLUTENOWY i BEZ wszelkich barwników, wzmacniaczy smaku i substancji konserwujących. Źródło omega-3"– deklaruje producent. A co na to dietetyk?

- W majonezach wegańskich z założenia nie ma jaj, ale to nie oznacza, że powinny być one przepełnione skrobią modyfikowaną, gumą ksantanową czy błonnikiem. To są tzw. zapychacze, które niewiele wnoszą do jakości produktu - tłumaczy Kinga Głaszewska.

W produkcie marki Develey oprócz skrobi kukurydzianej znajdziemy także EDTA.

7. Keto Majonez Roleski

Keto Majonez Roleski
Keto Majonez Roleski (Arch. prywatne)

Skład: olej rzepakowy (75 proc.), woda, żółtko jaja kurzego (6 proc.), miód wielokwiatowy (4 proc.), musztarda (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), ocet winny biały, sól himalajska, koncentrat soku z cytryny, aromat naturalny, aromaty, przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA.

"Majonez premium bez dodatku cukru, stworzony dla najbardziej wymagających klientów przy użyciu najlepszych składników: oleju rzepakowego, jaj od kur z wolnego wybiegu oraz z dodatkiem soli himalajskiej, octu winnego i musztardy Roleski" – zapewnia producent, przemilczając kwestię innego słodkiego dodatku, który wskoczył na listę składników w miejsce cukru.

- W zasadzie skład majonezu nie jest zły, choć nie rozumiem istoty pojawienia się na liście miodu, nawet w niewielkiej ilości. Miód jest cukrem, a węglowodany i dieta ketogeniczna niekoniecznie idą w parze. A zresztą, żaden majonezu cukru nie powinien zawierać. To jest kontrowersyjna kwestia - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka z MajAcademy Karolina Lubas.

- Majonez keto? Każdy majonez to produkt tłuszczowy, więc według mnie, każdy majonez można nazwać majonezem keto. Obawiam się, że to taki keto-chwyt marketingowy - przyznaje dietetyczka.

8. Jaki majonez wybrać?

Jeśli chodzi o skład przedstawionych produktów, to najlepiej prezentuje się majonez Kielecki. A co z wartościami odżywczymi?

Najwięcej kalorii w 100 g ma majonez firmy Pudliszki (736), najmniej Roleski (491). Najwyższą zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych znajdziemy w majonezie Winiary (6,4 g), najmniej w majonezie firmy Roleski (4,1 g).

Co z cukrem? Na niechlubnym pierwszym miejscu znalazł się majonez wegański (3,7 g). Najmniej cukru znajdziemy w Kieleckim (1,9 g).

Nie bez znaczenia dla naszego organizmu jest również zawartość soli. Który majonez ma jej najwięcej? Majonez firmy Mosso (1,4 g). Najmniej - Winiary (0,58 g).

- Jestem zwolenniczką pofolgowania sobie w święta, nawet jeśli na co dzień skrupulatnie dbamy o dietę. Pamiętajmy o zdrowym podejściu do życia, łyżka majonezu nikogo nie zabije - uspokaja Karolina Lubas. - Możemy też nieco odchudzić potrawy świąteczne i wybrać majonez light lub wymieszać majonez pół na pół z jogurtem - dodaje.

Dietetyczka uprzedza jednak, że dbanie o figurę to jedno, ale dużo istotniejsze są kwestie zdrowotne.

- Majonez to produkt tłuszczowy. Sałatka w święta nam nie zaszkodzi, ale codzienne sięganie po majonez ma znaczenie dla naszego profilu lipidowego - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze