Aspartam zawarty w dietetycznych napojach wzmaga apetyt i może powodować nowotwory
Dietetyczne napoje jak się okazuje ani nie są zdrowe, ani bezpieczne. Trwają badania w celu wykazania, że ich główny składnik słodzący - aspartam jest szkodliwy i może prowadzić do wielu przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym do powstawania nowotworów.
Największe badanie w tym temacie, jakie kiedykolwiek przeprowadzono zostało opracowane przez naukowców z University of Iowa. W badaniu monitorowano 60 tys. kobiet, które spożywały aspartam jako dodatek do dietetycznych napojów w ciągu 10 lat. Okazało się wówczas, że te kobiety, które spożywały dwa lub więcej napoje dietetyczne dziennie są znacznie bardziej podatne niż inne na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci.
W badaniu porównano stan zdrowia kobiet, które spożywają napoje dietetyczne do tych, które tego nie robią. Zauważono, że osoby spożywające aspartam są o 30 proc. bardziej narażone na pewnego rodzaju schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca lub udar.
W wyniku tego, osoby spożywające aspartam są o 50 proc. bardziej narażone na zbyt wczesną śmierć w porownaniu do osób, które nie spożywają dietetycznych napojów sztucznie słodzonych.
Dr Ankur Vyas, główny autor badania zauważył, że jest to jedno z największych w historii odkryć dotyczących szkodliwości aspartamu i że ustalenia są zgodne z niektórymi poprzednimi danymi.
"Przeciętnie kobiety, które spożywały dwa lub więcej napoje dietetyczne dziennie wykazały większą częstotliwość występowania cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i wyższego wskaźnika masy ciała" – wyjaśnia naukowiec.
Trudno się dziwić, że sprzedaż napojów dietetycznych nadal spada z roku na rok, jeśli wciąż pojawiają się badania naukowe, takie jak te. Ludzie boją się niebezpieczeństwa jakie niesie spożywanie aspartamu i często przerzucają się na zdrowsze alternatywy, takie jak lokalny miód czy ekstrakty ze stewii. Wiele ludzi błędnie uważa, że aspartam pomoże im schudnąć.
ZOBACZ TAKŻE
Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy, z których istotnym jest fakt, że sztuczne substancje słodzące, takie jak aspartam nie aktywują szlaku nagrody żywności w mózgu, który odpowiada za przekazanie informacji organizmowi o tym, że organizm jest najedzony i że trzeba przestać jeść.
Ponieważ wszystko co smakuje słodko wzmaga apetyt, głód jest bardziej odczuwany po wypiciu napojów zawierających aspartam. Istnieją również dowody na to, że spożywanie aspartamu zwiększa odkładanie się tłuszczu w organizmie.
Niektóre badania również sugerują, że aspartam może zwiększać ryzyko nowotworów mózgu. Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Journal of Neuropathology & Experimental Neurology" w 1996 wykazały rakotwórcze działanie aspartamu.