Trwa ładowanie...

Bawarka – jak ją zrobić? Czy jest zdrowa i pomaga na laktację?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 31.03.2021 15:18
Bawarka to herbata z dodatkiem mleka.
Bawarka to herbata z dodatkiem mleka. (gettyimages)

Bawarka to herbata z dodatkiem mleka, choć w zależności od indywidualnych upodobań dodawać można do niej także cukier, cynamon czy alkohol. Co warto wiedzieć o bawarce? Skąd pochodzi jej nazwa? Czy naprawdę pomaga na laktację oraz czy dobrym pomysłem jest bawarka na powiększenie biustu?

spis treści

1. Co to jest bawarka?

Bawarka to nic innego jak herbata z mlekiem, nazywana również herbatą mleczną. Napój przywędrował do Polski w XVIII wieku i jest popularny do dziś. Niegdyś herbacie typu bawarka przypisywano różne właściwości lecznicze.

Miała pomagać między innymi przy grypie i przeziębieniach, a także wspierać laktację. Niektórzy wierzą, że potrafi powiększyć biust. Nie ma dokładnie określonej w przepisach ilości mleka, które dodaje się do herbacianego naparu.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Proporcje składników bawarki zależą wyłącznie od indywidualnych upodobań. To dlatego jedni uważają, że bawarka to herbata z mlekiem, natomiast inni twierdzą, że to mleko z dodatkiem herbaty (ponieważ stosują odwrotne proporcje).

Napój przygotowuje się przez dolanie gorącego mleka do esencji herbacianej lub odwrotnie: dodanie do gorącego mleka herbaty. Ważne, by pić ją, gdy jest jeszcze ciepła. Tak samo elastyczny jest sam przepis. Napój może być przyrządzany zarówno z herbaty czarnej, jak i herbat smakowych.

Czasem dodatkowo dodawane są żółtka jaj z cukrem pudrem, a bawarka może być doprawiona szczyptą cynamonu, rumem czy brandy. W literaturze kulinarnej można także natknąć się na bawarkę z mlekiem (Bavaroise au Lait) i bawarkę na wodzie (Bavaroise à l’eau).

2. Skąd się wzięła nazwa bawarka?

Nazwa bawarka funkcjonuje wyłącznie w języku polskim. W innych krajach jest ona stosowana przede wszystkim do określenia napoju herbacianego słodzonego syropem ze specjalnego gatunku paproci.

Polska nazwa napoju sugeruje, że pochodzi on z Bawarii, co nie jest prawdą. Skąd się więc wzięła? Można spotkać się z opinią, że napój ten nazwano na cześć bawarskich książąt, którzy gościli we Francji i rozkoszowali się jej smakiem.

Nazwa napoju prawdopodobnie pochodzi od francuskiego Bavaroise, oznaczającego mieszkańca Bawarii. Bavarois (forma męska) oznacza Bawarczyka, zaś Bavaroise (forma żeńska) – Bawarkę. Może również pochodzić od przymiotnika bavarois, oznaczającego „pochodzący z Bawarii, bawarski”.

3. Czy bawarka jest zdrowa?

Wiele osób, także naukowców, zastanawia się nad tym, czy bawarka jest zdrowa. Skąd wątpliwości? Przecież zarówno herbata, jak i mleko, mają wiele walorów prozdrowotnych.

Badania wykazały, iż dodatek mleka niweluje działanie zawartych w herbacie antyoksydantów, wzmacniających odporność organizmu oraz zapobiegających uszkodzeniom na poziomie komórkowym. Nie oznacza to jednak, że bawarka szkodzi. Można się nią delektować bez obaw, jednak warto również sięgać po czarną herbatę.

Zobacz także:

4. Przepis na bawarkę

Jak zrobić bawarkę? To proste, choć receptur jest wiele. Podstawowym sposobem na jej przyrządzenie, najczęściej stosowanym w Polsce, jest dodanie mleka do naparu z czarnej herbaty.

Można ją również zrobić na sposób angielski. Wówczas do filiżanki najpierw wlewa się zimne mleko, a następnie dodaje się gorący napar z herbaty. Ma to zapobiegać zwarzeniu się mleka.

Ciekawym pomysłem, który docenią osoby lubiące eksperymentować w kuchni, jest stary przepis na polską bawarkę: zamiast czarnej herbaty należy wybrać herbatę zieloną, po czym urozmaicić ją odrobiną wódki anyżowej lub czerwonego wina.

Swoją przygodę z bawarką najlepiej jednak zacząć od małej ilości mleka dodanego do czarnej herbaty. Dolewając go stopniowo można wyczuć optymalne proporcje i idealny dla siebie smak.

W przypadku nietolerancji laktozy warto zwykłe mleko krowie zastąpić mlekiem bezlaktozowym bądź roślinnym: sojowym, migdałowym lub ryżowym. Istnieją również zalecenia dotyczące gatunku herbat, które są najlepsze do przygotowywania bawarki.

Znawcy twierdzą, że najlepiej wybrać herbatę czarną: Assam, Ceylon, Yunnan, a także English Breakfast Tea. To idealna baza do mlecznego napoju: mocna, zdecydowana i bardzo aromatyczna.

5. Bawarka na laktację?

Herbata z mlekiem była i jest napojem, który poleca się mamom karmiącym. Ma wspierać laktację, choć nie przypisuje się je właściwości mlekopędnych. O wiele bardziej skuteczne w tej materii są zioła mlekopędne i herbaty ziołowe, które zawierają na przykład owoc kopru włoskiego, owoc kminku, owoc anyżku, ziele rutwicy, nasiona kozieradki, ziele ogórecznika i ziele bazylii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze