Trwa ładowanie...

Beta-kryptoksantyna – rola w organizmie, palenie papierosów, występowanie

Avatar placeholder
16.04.2021 10:19
Beta-kryptoksantyna – rola w organizmie, palenie papierosów, występowanie
Beta-kryptoksantyna – rola w organizmie, palenie papierosów, występowanie

Jesteś uzależniony od palenia papierosów? Mimo że marzysz o tym, żeby porzucić nałóg, to nic z tego nie wychodzi. Może warto go ograniczyć albo chociaż zadbać o swoje ciało i stan płuc najlepiej jak tylko można podczas palenia papierosów. Suplementując beta-kryptoksantynę, palacze papierosów znacznie poprawią swój stan płuc. Poznaj, czym jest beta-kryptoksantyna i jakimi właściwościami się cechuje.

spis treści

1. Beta-kryptoksantyna – rola w organizmie

Beta-kryptoksantyna jest organicznym związkiem chemicznym, który wpływa na kolor warzyw i owoców. Naturalnie występuje w przyrodzie. Beta-kryptoksantyna nadaje produktom naturalne kolory: żółty, czerwony czy pomarańczowy oraz ich odcienie. Przyjmuje się, że beta-kryptoksantynę można dostarczać organizmowi w ilości 5 mg.

Beta-kryptoksantyna ma zbawienne właściwości dla naszego organizmu. Beta-kryptoksantynę powinny zażywać osoby zestresowane i rozdrażnione, wpływa bardzo korzystnie na komunikację międzykomórkową.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

To beta-kryptoksantyna rozpoczyna proces, z którego tworzona jest bardzo cenna dla naszego zdrowia witamina A. Beta-kryptoksantynę powinny stosować także dzieci, gdyż ten związek chemiczny wpływa bardzo korzystnie na rozwój i wzrost dziecka.

Pomarańcze to nie tylko witamina C. Poznaj ich niezwykłe właściwości
Pomarańcze to nie tylko witamina C. Poznaj ich niezwykłe właściwości [8 zdjęć]

Pomarańcze są jednymi z najbardziej popularnych cytrusów w Polsce. Uwielbiamy je, bo są soczyste i mają

zobacz galerię

Ostatnie badania dostarczają nam nowych wiadomości na temat beta-kryptoksantyny. Otóż chodzi o to, że jest ona lepiej przyswajalna z pasteryzowanego soku pomarańczowego, niż soku świeżo wyciśniętego. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę beta-kryptoksantyny, to każdego dnia powinniśmy zjadać około 400 gramów warzyw i owoców z beta-kryptoksantyną lub wypijać szklankę soku pomarańczowego.

2. Beta-kryptoksantyna – palenie papierosów

Beta-kryptoksantyna ma bardzo silny wpływ na osoby palące papierosy. Może im w pewien sposób pomóc. Otóż istnieje duże prawdopodobieństwo, iż beta-kryptoksantyna wpływa na mniejszy wzrost komórek rakowych. Naukowcy z Bostonu twierdzą, że można zmniejszyć powstawanie tych komórek nawet o 60 proc.

Stosując beta-kryptoksantynę, można spowolnić powstawanie receptorów a7-nAChR, które odpowiadają za powstawanie raka płuc. Dla palaczy najlepszym źródłem dobrze przyswajalnej beta-kryptoksantyny jest picie każdego dnia jednej szklanki soku pomarańczowego. Jeżeli ktoś jest biernym palaczem lub po prostu ma kontakt na co dzień z tytoniem, to w ramach kuracji może zastosować beta-kryptoksantynę.

3. Beta-kryptoksantyna – występowanie

Beta-kryptoksantyna występuje nie tylko w warzywach i owocach, ale także w jajach kurzych czy nawet maśle. Oprócz tego bardzo dużą ilość beta-kryptoksantyny znajdziemy w:

Beta-kryptoksantyna jest także dodawana do produktów luteinowych oraz karotenów. Dzięki regularnej suplementacji beta-kryptoksantyny znacznie poprawimy swój wygląd i koloryt skóry oraz wspomożemy cały organizm. Beta-kryptoksantyna zwalcza wolne rodniki oraz wpływa korzystnie na poprawę wzroku.

Suplementować beta-kryptoksantynę powinni wszyscy niezależnie od wieku. Wpływa korzystnie na wzrost i rozwój organizmu, także jak najbardziej polecana jest dzieciom.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze