Trwa ładowanie...

Bez obaw o bóle brzucha, wzdęcia i niestrawność. Wystarczy zapomnieć o karpiu w święta?

Avatar placeholder
28.11.2024 14:51
Jakich potraw w święta lepiej unikać?
Jakich potraw w święta lepiej unikać? (Getty Images)

Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań i tradycyjnych potraw, które od lat goszczą na polskich stołach. Choć smakują wyśmienicie i kuszą aromatem, nie wszystkie dania są korzystne dla zdrowia. Badacze wskazują, czego lepiej unikać nawet wbrew tradycji.

spis treści

1. Czy potrawy wigilijne są zdrowe?

Tradycyjne wigilijne menu obfituje w ciężkostrawne potrawy bogate w tłuszcze, cukry i sól. Polacy, przywiązani do wieloletnich zwyczajów, często nie zdają sobie sprawy, że ich organizmy mogą nie najlepiej radzić sobie z takimi posiłkami. Spożywanie ich w nadmiarze może prowadzić do dolegliwości gastrycznych, wzdęć czy uczucia ciężkości.

Przykładem może być smażony karp – tłusta ryba w panierce, która obciąża układ trawienny. Podobnie pierogi czy bigos, potrawy na bazie ciężkostrawnej kapusty i grzybów. Smażone krokiety czy uszka do barszczu również mogą powodować dyskomfort po posiłku.

Jakich dań unikać w święta?
Jakich dań unikać w święta? (Getty Images)
Zobacz film: "Alkohole, których należy unikać podczas świąt"

Słodkie wypieki, takie jak makowce, serniki czy pierniki i słodzone napoje przyczyniają się do gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą lub zagrożonych jej wystąpieniem. Nawet tradycyjny kompot z suszu zawiera dużo naturalnych cukrów, które w nadmiarze mogą szkodzić.

2. Smażenie zwiększa ryzyko raka żołądka

Naukowcy z Hoseo University w Korei Południowej przeprowadzili badania na grupie 5700 pacjentów z rakiem żołądka. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie "Nutrients", wykazały, że częste spożywanie smażonych potraw może zwiększać ryzyko rozwoju tego nowotworu. To dodatkowy argument za tym, by zwrócić uwagę na sposób przygotowywania świątecznych dań.

Ciężkostrawne, smażone potrawy mogą także nie sprzyjać zdrowiu i dobremu samopoczuciu osobom z:

  • cukrzycą,
  • chorobami metabolicznymi,
  • wrzodami żołądka,
  • przewlekłymi chorobami wątroby,
  • hiperlipidemią,
  • nadciśnieniem tętniczym.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zalecają wprowadzenie zdrowszych nawyków kulinarnych podczas świąt. Sugerują ograniczenie smażenia na rzecz pieczenia lub gotowania na parze, redukcję ilości soli i cukru oraz kontrolowanie wielkości porcji. Dzięki temu można cieszyć się smakiem tradycyjnych potraw bez obaw o negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze