Trwa ładowanie...

Sposoby na bezpieczne odchudzanie

Avatar placeholder
12.06.2015 14:13
Sposoby na bezpieczne odchudzanie
Sposoby na bezpieczne odchudzanie (Zdjęcie kobiety mierzącej obwód talii / Shutterstock)

Bezpieczne odchudzanie polega na połączeniu kilku podstawowych zasad zdrowego żywienia. Udowodniono, że u większości ludzi mających nadwagę, problemy wynikają z niewłaściwych nawyków żywieniowych. Jak można ich uniknąć i skutecznie stracić na wadze?

1. Metody bezpiecznego odchudzania

Sposoby na odchudzanie - galeria
Sposoby na odchudzanie - galeria

Podstawą do osiągnięcia widocznych efektów odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych. Wystarczy okiełznać

zobacz galerię

Jak schudnąć bez ryzyka problemów zdrowotnych? Zastosuj się do następujących wskazówek:

 • Pij przynajmniej osiem szklanek wody dziennie. Dzięki temu prostemu i naturalnemu środkowi zredukujesz masę ciała. Pamiętaj, aby unikać napojów gazowanych i sztucznych słodzików.
 • Jedz pięć lub sześć małych posiłków w ciągu dnia. To sprzyja utrzymaniu stałego poziomu insuliny, czyli lepszej kontroli uczucia głodu.
 • Zacznij chodzić. Codziennie trzeba chodzić na spacery, nawet jeśli pogoda nie sprzyja. Twoja skuteczna dieta odchudzająca musi być podparta aktywnością fizyczną, dlatego trzeba spacerować przynajmniej 45 minut dziennie.
 • Jedz z mniejszych talerzy. Należy odstawić duże talerze i miseczki. Jedząc z mniejszych naczyń, zjesz mniej.
 • Włącz do swojej diety warzywa i owoce. Najlepiej spożywać takie warzywa i owoce, które mają duże ilości wody, a więc: cukinię, pomidory, ogórki. To pozwoli zmniejszyć ogólne spożycie kalorii. Twoja dieta na odchudzanie powinna być oparta na zupach jarzynowych i sałatkach. Trzeba zjadać 5 porcji warzyw i owoców (jedna porcja powinna mieścić się w twojej dłoni – średnie owoce, jak np. jabłko, grusza, pomarańcza, morela, nektarynka, garść winogron).
 • Nie jedz białej żywności, ponieważ zawiera dużo węglowodanów, a to one właśnie są główną przyczyną tycia. Zdrowa dieta musi zawierać takie produkty jak brązowy cukier, brązowy ryż i pełnoziarnistą mąkę.
 • Skuteczna dieta wymaga zrezygnowania z jedzenia pieczywa. Na pewno na początku będzie ci ciężko, jednak pamiętaj, że z czasem przyzwyczaisz się do tego i przestaniesz odczuwać potrzebę spożywania chleba. Unikaj także ziemniaków i makaronów.
 • Mleko odtłuszczone musi zastąpić zwykłe mleko i śmietankę – dodawaj je do kawy.
 • Pij herbaty owocowe, najlepiej bez cukru.
 • Nie jedz niczego na mieście. W domu przygotujesz sobie zdrowsze i mniej kaloryczne posiłki. Skuteczne odchudzanie odbywa się właśnie poza restauracją i fast foodami. Pamiętaj, żeby jeść tylko wtedy, kiedy naprawdę odczuwasz głód! Posiłki spożywaj powoli. Skuteczną metodą jest odkładanie sztućca po każdym kęsie.
 • Więcej ruchu! Wszystkie skuteczne diety odchudzające przynoszą efekt tylko jeśli zmiany nawyków żywieniowych wspierasz ruchem. Jeśli pracujesz w biurze, rób sobie przerwy na przejście się po miejscu pracy. Przed kolacją wybierz się na spacer, to powinno zmniejszyć twój apetyt. Sprzątanie także jest dobrą metodą zrzucenia zbędnych kalorii. Telewizję możesz oglądać siedząc na piłce do ćwiczeń, to nie tylko sposób na bezpieczne odchudzanie, ale także to pomoże ci zachować równowagę i prawidłową pozycję, dzięki temu przestaniesz odczuwać bóle kręgosłupa.
 • Zrezygnuj z alkoholu – jest bardzo kaloryczny!
 • Jedz jogurty odtłuszczone, najlepiej trzy dziennie, przyspieszają przemianę materii.
Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Odchudzanie bez efektu jo-jo i problemów zdrowotnych? Z dobrymi nawykami żywieniowymi jest to możliwe. Proste zasady skutecznego odchudzania warto wprowadzić w życie od zaraz, by z czasem uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze