Trwa ładowanie...

Ból nerki po wypiciu alkoholu. Uważaj na powikłania

Avatar placeholder
02.09.2019 08:46
123RF Alkohol może powodować ból nerek
123RF Alkohol może powodować ból nerek

Alkohole mogą powodować bóle nerek. Dlaczego tak się dzieje i czy należy bać się podobnych objawów?

1. Ból nerek powodowany alkoholem

Bóle narządów wewnętrznych, a zwłaszcza nerek, po wypiciu alkoholu nie należą do rzadkości. Wynika to z faktu, że nerki wspierają oczyszczanie organizmu, filtrują krew również po spożyciu alkoholu. Jeśli nie przesadzamy z piciem, ból nie powinien się pojawiać. Jednak u osób, które nadmiernie eksperymentują z trunkami, mogą pojawiaćsię bóle po obu stronach kręgosłupa poniżej linii żeber.

Jeśli taki ból utrzymuje się lub nasila, należałoby skonsultować tę sytuację z lekarzem. Nerki, jeśli doświadczają nadmiernego przeciążenia toksynami, mogą zostać uszkodzone, co prowadzi do problemów z nerkami.

Kilka godzin picia może skutkować uszkodzeniem nerek, powodowanym nadmiarem toksyn we krwi. Nerki nie nadążąją wówczas z filtracją. Oprócz bólu, pacjentom może doskwierać uczucie duszności, obrzęki kończyn lub twarzy, uczucie zmęczenia i wyczerpania, zmniejszona ilość oddawanego moczu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle w klatce piersiowej, ucisk klatki piersiowej, wrażenie otumanienia. W skrajnych przypadkach pacjent może doświadczyć śpiączki.

Zobacz film: "8 znaków, że masz problemy z nerkami"

2. Ból nerek w przebiegu infekcji

Spożywanie alkoholu może również prowadzić do infekcji dróg moczowych. Jeśli zakażenie się rozprzestrzenia, wówczas może też dojść do bólu nerek. Po alkoholu może zmienić się kwasowość moczu, co dodatkowo podrażnia wyściółkę pęcherza.

Człowiek pijący alkohol szybciej się odwadnia, co może też powodować zwiększone ryzyko stanów zapalnych w obrębie układu moczowego. Oprócz bólu nerek pacjent może odczuwać ból podczas oddawania moczu, częste parcie na mocz (nawet przy niewielkiej ilości wydalanego moczu), ciemniejsze zabarwienie moczu, brzydki zapach moczu, bóle brzucha, bóle placów, podniesioną temperaturę ciała.

3. Bóle nerek - skutki i powikłania

Regularne picie alkoholu może prowadzić do trwałych uszkodzeń nerek, wątroby, a także do chorób serca i układu krążenia, jak m.in. nadciśnienie. W przypadku poważnego uszkodzenia nerek, może być niezbędny przeszczep nerki lub regularne dializy.

Nie zawsze przyczyną problemów z nerkami jest alkohol, może on jednak intensyfikować istniejące problemy, takie jak kamienie nerkowe. Powodują one bardzo silne bóle pleców, żołądka lub cewki moczowej. Zdarza się, że chorobie towarzyszy podniesiona ciepłota.

Wszelkie nieprzyjemnie objawy ze strony nerek należy konsultować z lekarzami, ponieważ nieleczone choroby mogą prowadzić do rozwoju m.in. dny moczanowej i obrzęków w obrębie stawów i stóp. Gromadzenie płynów w organizmie może skutkować także wielonarządową niewydolnością, a rozprzestrzeniające się zakażenie w układzie moczowym może doprowadzić do sepsy.

Najprostszym rozwiązaniem jest zapobieganie chorobom, a więc wystrzeganie się alkoholu i picie dużej ilości wody, jeśli już po niego sięgamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze