Trwa ładowanie...

Brzuch jak balon? Na wzdęcia nie ma nic lepszego

Avatar placeholder
07.06.2023 18:29
Produkty, które pomagają zapobiegać wzdęciom. Jelita je uwielbiają
Produkty, które pomagają zapobiegać wzdęciom. Jelita je uwielbiają (archiwum prywatne)

Wzdęcia to dość powszechny, choć zdecydowanie niekomfortowy problem. Specjaliści ds. żywienia zauważają jednak, że nie powinno to być typowe doświadczenie po każdym posiłku. Czasem jest to kwestią diety, warto więc wiedzieć, które produkty zmniejszą dyskomfort.

spis treści

1. Wdzęcia to powszechny problem

Zdecydowana większość zdrowych ludzi doświadcza wzdęć. Zwykle są spowodowane gromadzeniem się gazów w jelitach, ale mogą być również wynikiem problemów trawiennych, w tym nietolerancji pokarmowych.

Nasz styl życia często nie sprzyja optymalnemu funkcjonowaniu naszego układu trawiennego. Choć każdy z nas może doświadczyć dyskomfortu, nie powinien być to częsty problem.

Codzienne wybory mogą utrzymać, poprawić lub osłabić działanie układu trawiennego. Jeśli wzdęcia utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie lub pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, warto zasięgnąć rady lekarza.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Co jeść, by zapobiegać wzdęciom?

Co najlepiej spożywać, by zmniejszyć dyskomfort związany z trawieniem? Przede wszystkim wodę. Picie dużej ilości wody pomaga utrzymać prawidłowe funkcje układu pokarmowego. Odwodnienie prowadzi do zaparć, które przyczyniają się do wzdęć.

Woda pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji, nie zawiera niezdrowych cukrów i słodzików, nie ma kalorii, pozytywnie wpływa na trawienie, poprawia metabolizm i zapobiega przejadaniu się.

Jelita uwielbiają wszelkie kiszonki
Jelita uwielbiają wszelkie kiszonki (Getty)

Soki owocowe i warzywne doskonale sprawdzą się do wypłukiwania toksyn, ale dostarczają też witamin i innych składników odżywczych. Obecność błonnika roślinnego w diecie wspomaga perystaltykę jelit i zapobiega powstawaniu gazów.

Warto także sięgać po fermentowaną żywność, która pomaga rozwijać się dobrym bakteriom. Przed zakupieniem ich w sklepie należy jednak sprawić, czy nie zawierają cukru lub innych dodatków.

3. Jak wspomagać układ pokarmowy?

Chociaż jedzenie jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie naszych jelit, istnieją również powszechne przyczyny wzdęć związane ze sposobem, w jaki jemy. Szybkie spożywanie, obfite posiłki i brak wystarczającej ilości ruchu - nie służą układowi pokarmowemu.

Kluczowe jest odpowiednie nawadnianie i różnorodność w diecie. Pamiętaj, by dokładnie przeżuwać każdy kęs – małe kawałki nie tylko są łatwiejsze do strawienia, ale w ten sposób również zapobiegniesz przejadaniu się.

Wybierz się na spacer. Chodzenie może pomóc stymulować przepływ gazów przez przewód pokarmowy, co oznacza mniejsze gromadzenie się ich w układzie trawiennym.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze