Trwa ładowanie...

Cała partia wycofana ze sklepów. Nie pij pod żadnym pozorem

GIF wycofuje kefir. Wykryto w nich bakterie salmonelli
GIF wycofuje kefir. Wykryto w nich bakterie salmonelli (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega klientów przed spożyciem jednego z popularnych kefirów produkowanych przez OSM w Łobżenicy. Podczas kontroli w jednej z próbek produktu wykryto obecność bakterii salmonelli. Spożycie produktu może doprowadzić do groźnego zatrucia pokarmowego.

spis treści

1. W próbce wykryto bakterie salmonelli

GIS w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej ostrzega wszystkich konsumentów, którzy kupili kefir produkowany przez OSM w Łobżenicy. Podczas kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną w jednej z pięciu badanych próbek wykryto obecność pałeczek salmonelli - to bakterie wywołujące chorobę zakaźną.

Do rozwoju salmonellozy może dojść m.in. przez spożycie żywności zanieczyszczonej bakteriami Salmonella oraz produktów żywnościowych pochodzących od zakażonych zwierząt jak mięso, jaja, czy mleko.

Zobacz film: "Najgorsze rodzaje sera"

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

  • Nazwa produktu: Kefir 200 g, OSM Łobżenica,

  • Numer partii: 25.03.2023/1,

  • Termin przydatności do spożycia: 25.03.2023 r.,

  • Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy, ul. Wyrzyska 16, 89-310 Łobżenica, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30191601 WE.

"Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego, po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez GIS.

2. Jakie są objawy salmonelli?

Objawy Salmonelli przypominają zatrucie pokarmowe, ale ich natężenie jest znacznie większe. Dolegliwości mogą się pojawić już po sześciu godzinach od zjedzenia skażonego produktu. Bywają też przypadki, kiedy choroba rozwija się z opóźnieniem - dopiero po 3-7 dniach od kontaktu z bakterią.

Jakie są objawy salmonellozy?

Choroba może doprowadzić do rozwoju zakażenia układowego o ciężkim przebiegu, które jest szczególnie groźne dla małych dzieci, osób starszych i pacjentów z obniżoną odpornością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze