Pilnie wycofują. W popularnej przekąsce odkryto rakotwórczą toksynę
Niemiecki dyskont zmuszony jest wycofać kilka partii pistacji z uwagi na wykrycie ochratoksyny, substancji o działaniu kancerogennym. Narażeni na nią są jednak nie tylko klienci zachodniego dyskontu.
1. Uwaga na toksyny w orzechach
Z niemieckich sklepów Aldi Nord i Aldi Süd zostało wycofanych kilka partii orzechów z powodu podwyższonej zawartości ochratoksyny A.
Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności ostrzega, że ten rodzaj pochodzącej z pleśni substancji może wykazywać działanie nefrotoksyczne i kancerogenne, jeśli przyjmowana jest w dużych ilościach przez dłuższy czas.
Niedawno również Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z polskiego rynku pistacje z powodu "przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w orzechach". To zresztą nie jest jednostkowy przypadek.
Grzyby pleśniowe, m.in. Aspergillus, Penicillium, Fusarium, wytwarzają tzw. mykotoksyny. Są to m.in. wspomniane już ochratoksyny (w tym ochratoksyna A), aflatoksyny czy kwas aspergilowy lub patulina. Toksyn nie eliminuje pieczenie, gotowanie czy smażenie, destylacja, a nawet fermentacja.
Aflatoksyny mogą być obecne także w piwie, mleku czy przyprawach. Źródłem ochratoksyn poza orzechami mogą być warzywa, ziarna kukurydzy czy fasoli, a nawet soki owocowe.
2. Jak kupować orzechy? Na to zwróć uwagę
Spożycie produktów skażonych mykotoksynami może prowadzić niekiedy do poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Znacznie poważniejszym problemem jest jednak kumulacja w organizmie.
Badania dowodzą, że mykotoksyny:
- mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów,
- mają działanie mutagenne,
- negatywnie wpływają na układ odpornościowy.
- Wielu naukowców podkreśla epidemiologiczną zależność między stopniem narażenia na mykotoksyny a częstością rozwoju niektórych nowotworów – raka przełyku, żołądka, pierwotnego raka wątroby, nowotworów płaskonabłonkowych głowy i szyi, tkanek miękkich oraz ostrych i przewlekłych białaczek – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie technolog żywności, inż. Joanna Mulik-Buczma z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, dodając, że substancje te zostały zakwalifikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (ang. International Agency for Research on Cancer, IARC) do karcinogenów grupy 1.
- Aflatoksyny dostają się do organizmu przez spożywanie skażonych produktów rolnych takich jak ziarna zbóż, orzechów, owoców suszonych olejów roślinnych, przypraw, a także mięsa i nabiału zwierząt spożywających zanieczyszczone tymi związkami pasze. W Polsce zanieczyszczone aflatoksynami są najczęściej produkty pochodzące z importu – orzechy arachidowe i brazylijskie, pistacje, kukurydza i ryż oraz produkty z nich wytwarzane tj. masło orzechowe, mąka, ciastka, płatki zbożowe itp. – wylicza ekspertka.
Jak się ustrzec przed zagrożeniem? Przede wszystkim, wybierając orzechy lub inne produkty importowane ze sprawdzonego źródła. Warto również, zwłaszcza w przypadku orzechów, sięgać po te pakowane. Znajduje się na nich data przydatności do spożycia, dodatkowo są mniej narażone na czynniki zewnętrzne prowadzące do skażenia pleśnią, ale też jełczenia pod wpływem temperatury czy światła.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl