Trwa ładowanie...

Surowy miód - właściwości lecznicze

Smakosze miodu cenią najbardziej ten surowy, nieprzetworzony, prosto z pasieki. Miody dostępne w sklepach są pasteryzowane, filtrowane i podgrzewane, przez co uboższe w składniki odżywcze. Co kryje się zatem w słoiku z surowym miodem?

Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

Miód jest jednym z najcenniejszych produktów żywnościowych. Zawiera węglowodany, białko, enzymy, substancje bakteriobójcze. W miodzie znajdują się także witaminy z grupy B, oraz A, C, K. Ponadto jest bardzo łatwo przyswajalny.

Znawcy miodu doceniają jednak walory świeżego złocistego nektaru, który nie jest poddany żadnym dodatkowym procesom. Obróbka termiczna i filtrowanie niszczy cenne substancje odżywcze. Miód surowy jest co prawda droższy (za słoik o wadze 500 g trzeba zapłacić nawet ok. 100 złotych), ale znacznie zdrowszy. Nie mylmy także pojęć - miód surowy to nie to samo co ekologiczny.

1. Jak powstaje surowy miód?

Surowy miód nie jest poddawany obróbce cieplnej, szybkiemu wirowaniu, filtrowaniu ani kremowaniu. Pszczelarz wyjmuje z ramki plastry miodu, ściąga je i odcedza przez specjalne sita. Następnie wlewa do słoików.

Zazwyczaj miód taki produkuje się w organicznych pasiekach, w których nie są stosowane środki ochrony pszczół. Pasieki położone są blisko lasów i łąk, z dala od pól uprawnych.

8 domowych sposobów na zwalczenie infekcji
8 domowych sposobów na zwalczenie infekcji [8 zdjęć]

Właściwości lecznicze miodu znane są od wieków. Na szczególne uznanie zasługuje jego działanie antybakteryjne

zobacz galerię

2. Walory świeżego miodu

Surowy miód zawiera witaminy, pyłki, enzymy i małe drobinki propolisu. Propolis to kit pszczeli, czyli mieszanina żywicy drzew i wydzielin gruczołów pszczelich. Jest niezwykle cenną substancją. Zawiera flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, substancje lipidowo-woskowe, enzymy, białka i mikroelementy oraz witaminy.

Używa się go w leczeniu chorób żołądka, nadciśnienia, a nawet hemoroidów. Pomaga w infekcjach. Nie bez powodu nazywa się go naturalnym antybiotykiem.

Kit pszczeli zawiera pinocembryne. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Wzmacnia także odporność.

W miodzie mogą znajdować się także bakterie Clostridium botulinum, które produkują szkodliwy jad kiełbasiany (botulinę). Dlatego miód nie jest polecany najmłodszym dzieciom, które nie skończyły 2 lat.

Świeży miód po wlaniu do słoika może stać nawet kilka lat. Po jakimś czasie skrystalizuje się, ale jest to naturalny proces i nie wpływa na jego walory.

 

Ważne jest, by słoiki przechowywać w ciemnym miejscu, w temperaturze do 18 stopni Celsjusza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.